Koloběh roku – dnes slavíme den zářícího ohně Beltine 3.86/5 (7)

Celá ČR Kultura Zajímavosti

30. duben je v našich myslích zanesen jako den pálení čarodějnic. Zapalují se ohně, oslavuje příchod jara a tepla, zrození a lidé se připravují na to, že budou po zimě zase hospodařit na poli. Slaví se tedy jako protipól Samhainu, který je dnes známější pod názvem Halloween. Beltine v překladu znamená zářící oheň či Belenův oheň. Zapalovaly se velké ohně a oheň symbolicky očistil lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období. Odtud též pochází leckde ještě užívaný zvyk přeskakování ohně, který tak měl očistit tělo i ducha od negativních vlivů. Ohně na návrších měly také ochranný smysl a očišťovaly krajinu. Ohně v domácích krbech se uhasily a zapálily se nové.

V předvečer Beltainu se milenci vydávali do lesů, květen potom byl svátkem milostných her a z této doby možná také pochází líbání pod rozkvetlým stromem na 1. máje.

Církev samozřejmě nemohla nechat tento pohanský zvyk jen tak, proto byla tato noc označena za doby, kdy nečisté síly získávají vrch a mohou škodit člověku. Odtud pálení čarodějnic.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *