MS v hokeji – Česko – Rusko 3:4 4.17/5 (6)

Celá ČR MS hokej 2017 Válka a vojenství

Jak bylo už za dob socialismu zvykem, tak v závěrečném utkání Českých hokejových her našel český tým svého tradičního přemožitele. Proti Rusku třikrát neudržel jednobrankový náskok a konečný výsledek 3:4 po dramatických samostatných nájezdech, v jejichž sedmé sérii rozhodl Gusev. Jandačův tým i přesto turnaj v Českých Budějovicích ovládl, v konečné tabulce Euro Hockey Tour mu patří druhé místo za vítěznou sbornou.

Do branky českého týmu se vrátil Petr Mrázek, další opory se ale Jandač rozhodl šetřit, takže útočníci Voráček s Červenkou nebo obránci Gudas, Kempný, Šimek a Kundrátek tentokrát dostali volno. Poprvé na si na turnaji naopak ahráli zadáci Doudera a Jeřábek, který doléčil poraněné rameno z týden starého zápasu s Německem. I tak Češi začali velice aktivně, paradoxně ale mohli od páté minuty prohrávat, kdy Šulák ztratil v útočném pásmu kotouč, Gusev ale v přečíslení dvou na jednoho pálil mimo. Pak už přišly šance na druhé straně, jenže Zohorna, Kašpar ani nadvakrát Kolář pozorného ruského gólmana Sorokina nenachytali.

Úvod prostřední třetiny však Čechy zastihl nepřipravené. Kundlovu chybu při rozehrávce ještě stačil uhasit Mrázek, když skvěle vychytal Dadonova, stejný hráč ale při tomtéž střídání dělovkou z první srovnal.

Česká odpověď přišla vzápětí. O dvě a půl minuty později Kovář od pravého mantinelu poslal puk před branku, kde ho do sítě poslal Vrána. Sparťanský útočník byl ve 32. minutě blízko svému druhému zásahu, avšak jeho střelu v přesilovce zastavil přesouvající se Sorokin. I na druhý ruský gól Češi bleskové zareagovali, za necelé dvě a půl minuty totiž Radil našel Kováře, jenž vrátil domácím náskok. Sborná ale srovnala potřetí, v 58. minutě potrestal Řepíkovo vyloučení Gusev. Marné byli protesty české střídačky, že Dadonov se nacházel v brankovišti, byl do něj totiž natlačen Kolářem.Šlo se tak do prodloužení 3 na 3, v němž Čechy nejdříve zachránil skvělým zákrokem Mrázek a z protiútoku trefil Radil tyč. A tak musely rozhodnout až nájezdy; ty se protáhly až do sedmé série, v níž přisoudil sborné výhru Gusev.