Jak na internetové podvodníky – díl čtvrtý 4.2/5 (5)

Celá ČR Zajímavosti

V předchozích povídáních jsme si řekli jak odhalit podvodné internetové stránky, nebo stejně zaměřené maily, nabízející rychlé zbohatnutí, či seznámení s okouzlující dívkou, nebo výhodnou práci. Všechno má jediný cíl. Připravit svou oběť o peníze.

Dnes si posvítíme na věci, které jsou už poněkud legálnější, ale i tak spadají do kategorie podvodu. Ovšem podvodu, který je dnes již označen za metodu podnikání.

Mnohým z nás přišla mailem, či jinou formou nabídka nějaké služby. Ať už je to sledování filmů na internetu zdarma, nebo využití služeb seznamky a podobně. Kdo by nechtěl vidět své oblíbené filmy, když má čas, nebo někdo osamělý by rád využil právě služeb seriózní seznamky. Pokud je hned od začátku řečeno, kolik ona služba stojí, je vše v pořádku, jelikož zákazník ví na čem je a může se rozhodnout. Ovšem to nebývá tak obvyklé. Velmi často se používá taková malá lest, která má vlákat nic netušící oběť do pasti.

První a asi „nejférovější“ způsob je, že zájemce projde celou proceduru registrace a až na konci se dozví, že ona služba není vůbec zdarma, jak bylo prve inzerováno. No, jsme sice naštvaní, ale nic jsme zatím netratili.

Druhý způsob je již celkem podraz. Dozvíte se, že služba je za peníze, ale máte týden na zkoušku, nebo týden zdarma. A tady již je nutno dát veliký pozor. Pokud máte týden služby zdarma, obvykle to neznamená, že týden si užíváte a pak vám přijde upozornění, že pokud chcete v odběru služby pokračovat, je nutno poslat peníze. Omyl. Peníze nutno poslat hned, obvykle formou SMS a pak čekat, že někdy v měsíci máte týden sledování zdarma. Obvykle ovšem nevíte který týden to byl.

Třetí způsob je asi nejpodlejší. Zákazník obvykle naletí na možnost si službu zdarma vyzkoušet. Zaregistruje se a zkouší. Jenže. Po uplynutí zkušební doby nepřijde otázka na spokojenost. Nepřijde nic. Zkušební registrace se automaticky překlopí do ostré a pak přijde požadavek na zaplacení. Teprve pak se dozvíte že jste registrací uzavřeli smlouvu, souhlasili s obchodními podmínkami, které jsou záměrně psané formou nudného monolitického textu a tam někde je klausulka, že jste si vědomi, že od smlouvy už v tuto chvíli nemůžete jen tak odstoupit.

Pokud si nemůžete přečíst obchodní podmínky hned, neregistrujte se, ať by to bylo sebelákavější. A když si je přečíst můžete, čtěte bedlivě. Je v danou chvíli i vhodná porada s právníkem. Pokud ta služba za to ovšem vůbec stojí.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *