MS světa v hokeji 2017 – Francouzi dostali od Čechů výprask 5:2 3.67/5 (3)

MS hokej 2017 Události Válka a vojenství

Dnešní zápas Česko – Francie měl v sobě cosi symbolického. Nový francouzský prezident se nechal slyšet že zatočí se vzpurnou východní Evropou a zatím vzpurná východní Evropa zatočila s Francií. Alespoň v hokeji. Česká hokejová reprezentace si na mistrovství světa v Paříži připsala již páté vítězství v řadě. Po velice dobrém výkonu porazila Galy 5:2, dvěma góly se o to přičinil Michal Řepík. Národní tým je velmi blízko postupu do čtvrtfinále, definitivní jistotu ale zatím stále nemá. Poslední zápas základní skupiny odehrají Češi v úterý od 16:15 proti Švýcarsku.

Francouzi se sice snažili, ale v 9. minutě první třetiny už měli ve své brance první český gól. David Pastrňák sice nejdříve nezpracoval Horákovu přihrávku, ale pak si od mantinelu nabruslil mezi kruhy, vypálil kolem Hecquefeuilleho a puk skončil u pravé tyčky. Pastrňák se trefil poprvé na turnaji a je to 1:0.

Od počátku panuje v hale skvělá hokejová atmosféra. Francouzští fanoušci po inkasovaném gólu ještě přidali na intenzitě fandění, ale nebylo jim to nic platné. Češi po první třetině sice o gól vedou, ale Francouzi také nehráli špatně. Nastoupili na české mužstvo s ohromnou vervou a už v první minutě měl Francouz (CZE) velkou porci štěstí, že udržel střelu Fleuryho z bezprostřední blízkosti. Za další tři minuty vytáhl Francouz skvělý zákrok lapačkou proti pokusu Lamperiera. Češi se probrali a udeřili prakticky z první vážnější šance. V deváté minutě hráli první přesilovku a Pastrňák se z prostoru mezi kruhy trefil přesně k tyčce. Nejlepší český střelec v základní části letošní sezony NHL protrhl na turnaji střeleckou smůlu. Vzápětí jel Pastrňák sám na branku, ale s bekhendovou kličkou nepochodil. Češi po gólu viditelně ožili, ale další gólové příležitosti si už nevypracovali. Naopak Francouz musel zasahovat proti střele šikovného S. Da Costy a v oslabení pak ustál drtivý nápor domácích na brankovišti. Na startu druhé části bude ještě Francii dlouhou přesilovku po vyloučení Kempného dohrávat.

Až v druhé třetině se Galové rozohnili. Stéphané da Costa sebral si puk na levém křídle, prokličkoval až k brance a svůj slalom zakončil zasunutím kotouče mezi Francouzovy betony, čím vyrovnal na 1:1

Ve 27. minutě ovšem Michal Řepík vrátil Čechy do vedení. 2:1.  Francouzský obránce puk nešťastně tečoval a Hardy nedokázal včas zacpat mezeru mezi betony.

A je tady 38. minuta která na sebe nedala dlouho čekat. Češi využívají také druhou přesilovku v zápase a poprvé vedou o dvě branky! Červenka přihrál na modrou čáru Janu Ruttovi, jehož rána prošla až pod břevno. Výbornou práci odvedl před Hardym clonící Kovář a Rutta zaznamenal první gól na světovém šampionátu. A je to 3:1

V poslední třetině zápasu se děly krásné věci. 49. minuta přinesla další gól do francouzské brány v podání Michala Řepíka. Vedeme už 4:1. Dá se říci že o vítězi je už rozhodnuto. Francouzi jsou viditelně frustrovaní, Manavian po inkasovaném gólu rozbil svou hokejku o horní tyčku. Francii se zmenšuje šance na čtvrtfinále. Francouzští diváci poněkud ztichli, a tak jde i mezi třinácti tisíci lidmi občas slyšet, jak na sebe hráči na ledě pokřikují. Ale ještě se vzdát nehodlají a tak v 51. minutě snižují český náskok. Gudas nezachytil puk na modré čáře a Antonie Roussel jel od středního pásma sám na branku! Šimek mu ještě na konci skočil pod nohy, ale útočník Dallasu přesto dokázal bekhendem propasírovat puk do branky. 4:2

Ale i tak byla Galská snaha marná. V 59. minutě navíc Češi opět prostřelili galskou obranu. Horák ve středním pásmu získal puk pro Tomáše Zohornu a ten jej ještě přes hůl některého z Francouzů poslal do prázdné branky. Skóre je 5:2