Jak na internetové podvodníky – díl pátý. 3.67/5 (3)

Celá ČR Zajímavosti

Zatím poslední díl našeho seriálu o způsobech internetových podvodníku budeme věnovat asi nejzákeřnějším způsobům jak ze své oběti dostat peníze, navíc v ochotné spolupráci s úřady. V předchozích částech jsme probrali různé způsoby manipulace. Ať přes podvodné internetové stránky nabízející nějaký „produkt“, snadné zbohatnutí, či splnění dalších přání, nebo přes apelování na lidskou sounáležitost a prosby o pomoc.

Jeden z dílčích způsobů okrádání, který jsme opomněli zmínit, jsou stránky s odkazem na telefonní číslo, na kterém se dozvíte více informací. Toto číslo je obvykle placené. A to velmi, velmi hodně. Pokud na něj zavoláte, tak po pěti minutách rozhovoru s automatem nezjistíte žádnou potřebnou informaci. Zjistíte pouze finanční průvan na vašem telefonním účtu. A o to jde.

Zatím poslední a nejhorší způsob okrádání je ale také nejnebezpečnější. Přes podvodné internetové stránky si objednáte službu, či zboží. Obchodní podmínky jsou psány jako textový monolit, tudíž jejich čtení je únavné a tak snadno přehlédnete různá důležitá ustanovení, která jsou zamíchaná v nezáživném textu. A tady je kámen úrazu. Místo zboží vám obvykle přijde jen upomínka o nezaplacení, kterou každý logicky uvažující člověk hodí do koše. Za co by měl platit, když nic nedostal. Ovšem objednávkou zboží, či služby jste vlastně podepsali smlouvu a tak další obsílka je již od soudu, či dokonce od soudního exekutora.

Další způsob podvodu se vyskytuje hlavně u zprostředkování úvěrů, kdy je nutno složit jistinu do výše 4999 korun. Ta je samozřejmě v reálu nevratná, jelikož od „smlouvy“ můžete odstoupit do 14 dnů, jak je uvedeno v obchodních podmínkách, které si málokdo přečte. Úvěr samozřejmě zprostředkován není jak se dozvíte písemně den před vypršením lhůty. Na písemné odstoupení od smlouvy vám již jaksi nezbude čas.

Zákon tyto způsoby samozřejmě nevidí jako podvod. Daný podnikavec přeci svou oběť informoval u podmínkách a oběť se s nimi seznámila jak stvrdila buď registrací, pokračováním v objednávání služby, či dokonce podpisem na poštou doručené smlouvě.

Jediná obrana je opravdu si pečlivě přečíst vše, ideálně si provést screen stránek, pro případná jednání před soudem. A úplně nejideálnější je se vůbec těmito podvodníky nezabývat a neskákat jim na lep.

Pokud vy sami jste se stali obětí takového podvodu, či znáte způsob který jsme zde nejmenovali, napište nám. Budeme rádi.

 

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *