Konspirační teorie – Bylo přistání na Měsíci sehrané? 4.5/5 (8)

Záhady Ze světa

V roce 1969 se podařilo posádce Apolla 11 úspěšně přistát na Měsíci a opět se vrátit zpět na Zemi. Skeptici tvrdí, že toto přistání a všechna další, která následovala, byla zfalšována. Podle nich nikdy žádný člověk nikdy nekráčel po povrchu Měsíce, a to i přesto, že existuje velké množství důkazů o opaku. Lidé věří, že se natáčení záběrů z Měsíce chopil Stanley Kubrick poté, co natočil klasiku 2001: Vesmírná odysea. Američanům se prý nepodařilo vyvinout techniku letu na Měsíc. A protože probíhala studená válka, v níž závod o Měsíc se Sovětským svazem hrál nezastupitelnou úlohu, rozhodla se americká vláda výsledky projektu Apolla zfalšovat.

Skeptici předkládají mnoho údajných důkazů pro své teorie. Ovšem tyto důkazy pramení hlavně z neznalosti problematiky. Tak jeden z nich je třeba že na Na Měsíci chybí atmosféra, takže by měly být vidět hvězdy. Proč nejsou? To je jasné. Každý astronom by z jejich postavení musel poznat, že procházky kosmonautů po povrchu se pořizovaly v exteriéru na Zemi. Problém je ten, že už neberou v potaz, že je to otázka kontrastu. I astronauté byli překvapeni, že když letí nad denní stranou, nemohou pouhým okem pozorovat měsíčním nebi hvězdy. Stejně tak na měsíčním povrchu odražené odražené světlo znemožňuje hvězdy pozorovat nebo fotografovat.

Motor přistávacího modulu měl silný tah. Měl by proto vytvořit na povrchu Měsíce hluboký kráter. Místo toho nezanechal prakticky žádné stopy. Ani známky tavení hornin pod motorem nebyly vidět, přitom teplota jeho plynů řítící se z jeho trysky přesahovala 2 800°C. Opět se ale neberou v potaz podmínky na lunárním povrchu. Absence atmosféry způsobuje rozptyl plynů do okolí takže žádný výrazný tlak na podloží nevyvine. Také k tavení hornin nemohlo docházet. Ona vysoká teplota je jen ve spalovací komoře. Při úniku z trysek má 1 550 stupňů a při kontaktu s povrchem už pouze 550 stupňů. Opět platí, že ve vakuu se rychle rozpíná a ochlazuje. Navíc k tavení by byly zapotřebí nikoli sekundy, nýbrž dlouhé minuty. A navíc, ve stínu je na měsíčním povrchu – 150°C

Další z argumentů je, že americká vlajka, kterou na Měsíci kosmonauti nechali, vlaje. I to je jen hloupá domněnka. Asi žádného konspirátora nenapadlo, že je vyztužená dráty. Kosmonauti z Apolla 11 nedokázali vzpřímit výztuhu úplně nadoraz, proto zůstala vlajka nejen přikrčená, ale i zprohýbaná.

Pokud by tyto mise byly opravdu podvod, nešlo by to utajit. Na každém letu k Měsíci se podílelo několik desítek tisíc specialistů, každý plnil nějaký úkol. Zrežírovat takové divadlo by bylo nadmíru složité a hlavně dražší než samotný let.

Zrovna tak na natáčení v hollywoodských ateliérech anebo v některém středisku NASA, jak se také spekuluje, by se muselo podílet několik stovek až tisíc lidí. Že by nikdo z nich nikdy nepromluvil, aby se zviditelnil, je silně nepravděpodobné.

A tak jako novináři v USA vyšťourali aféru Watergate, která prezidenta Richarda Nixona stála křeslo, Clintonovo sperma na kalhotkách stážistky Lewinské a další tajemství Washingtonu. V záznamech Kongresu objevili informace o utajovaných výzvědných operacích a další věci. Pochybujeme, že by zrovna tohle zůstalo zvědavým očím žurnalistů utajeno.

Vesmírné závody byly součástí studené války. Všechny výpravy do vesmíru byly a jsou pečlivě sledované ve střediscích vesmírných letů jak v USA tak v tehdejším SSSR. Kdyby Američané k Měsíci skutečně neletěli a vše jen předstírali, sovětská střediska by to zaznamenala. A SSSR by si nenechal ujít udělat svému soupeři pořádnou ostudu.

Titulek: Vesmírný let Apolla k Měsíci byl podvod, by v té době zdobil nejen první stránky deníků ve východní Evropě.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *