Průvodce tajemnem po Čechách – Bezhlavý jezdec na Doubravské hoře 4.91/5 (11)

Ústecký kraj Záhady

Doubravská hora u Teplic je jedno z výrazných mystických míst naší republiky. Původně se zde mělo nacházet pohanské obětiště, posléze zde byl postaven gotický hrad doplněný moderním pozdně renesančním opevněním. Hrad je dnes přestavěn v romantickém stylu a sídlí zde radioamatéři, opevnění je poměrně zachovalé a je z něj úžasný výhled do kraje.

K Doubravce se váže několik pověstí a též místních strašidel. Jedním z nich je bezhlavý jezdec. Tento hrůzný přízrak se zjevuje o půlnoci u hradní brány a pak zběsile uhání směrem k hradu Kyšperk, kam musí dojet do jedné hodiny po půlnoci. O původu tohoto jezdce je několik příběhů. Jeden z nich je, že se jedná o rytíře, který svedl boj s čarodějnicí Bělou, která na tomto místě měla sídlit v dávných dobách. Běla měla být vědma, která ale svou moc zneužívala ve prospěch temných sil. Dnes bychom řekli, že provozovala černou magii. Nejprve se jí pokoušelo zneškodnit sedm mnichů. Ti ale neuspěli a spí svůj věčný sen proměněni v křemenné balvany. Tyto kameny se dají dodnes najít na úpatí kopce směrem k bývalé hvězdárně.

Nakonec uspěl onen tajemný válečník, který Bělu srazil ze svahu směrem k obci Drahkov. I zde se dá najít její památka. V lese se nachází jeden velký křemenný balvan, do kterého Běla zaťala své nehty takovou silou, že vyryla jejich stopy, které jsou patrné dodnes. Ve smrtelných křečích však vyřkla mocnou kletbu a tak rytíř po své smrti musí uhánět nocí pro své vysvobození na hrad Kyšperk. Pokud tam na něj bude čekat panna čistého srdce a ducha, jeho hlavu mu nasadí zpět a políbí ho, dojde i tento duch pokoje. Ovšem… za posledních 1000 let se zatím ještě žádná nenašla. Nu, třeba už zítra ano.

 

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *