Hrozí nám osud dinosaurů? 5/5 (3)

Věda Zajímavosti

Už za pouhých 12 let podle vědců kolem planety Země proletí ve velmi malé vzdálenosti asteroid Apophis, který má hmotnost 40 milionů tun. Podle výpočtů by měl 13. dubna 2029 Zemi minout o pouhých 30 tisíc kilometrů – a to opravdu není mnoho.

Vědci očekávají, že tento těsný přelet kolem Země naruší oběžnou dráhu asteroidu, takže její budoucí vývoj bude nepředvídatelný, píše server Daily Caller. To znamená, že je tu jistá šance, že Apophis by mohl zasáhnout Zemi při jeho dalším přeletu kolem naší planety, ke kterému by mělo dojít v roce 2036.

„Můžete najít kompletní tabulku objektů, u nichž je pravděpodobnost dopadu větší než matematická nula,“ vysvětluje doktor Richard P. Binzel, profesor planetární vědu na Massachusetts Institute of Technology (MIT), který se podílí na výzkumu asteroidu Apophis. „Tabulka u Apophise uvádí pravděpodobnost 8.9e-6 (méně než jedna ku 100.000).“

Pokud Apophis dopadne na zem, mohl by to vytvořit kráter asi 2 kilometry napříč a asi 518 metrů hluboký. Takový dopad by mohl být zničující, v průměru asteroid této velikosti ohrožuje Zemi asi každých 80.000 let. Pokud by dopadl do osídlené oblasti, mohl by zničit celé město. Výbuch by se rovnal 880 milionům tun TNT, nebo 65.000 krát síle atomové bomby svržené na Hirošimu“ píše server.

„Můžeme vyloučit kolizi při příštím nejtěsnějším přiblížení k Zemi, ale pak se oběžná dráha změní takovým způsobem, který teď není zcela předvídatelný, takže nemůžeme předvídat chování asteroidu v delším časovém horizontu,“ vysvětluje Alberto Cellino z turínské observatoře.

V roce 2036 by tento asteroid mohl podle výpočtů dopadnout v pásu táhnoucím se od Evropy přes Blízký Východ po Indii a Bangladéš. Přímé škody na majetku a infrastruktuře v přímo zasažené oblasti se v roce 2005 odhadovaly na více než 400 miliard dolarů. V roce 2011 prohlásil ruský astronom Leonid Sokolov, že ačkoliv se může zdát riziko kolize nízké, ve vesmírném měřítku jde o relativně pravděpodobnou možnost a lidstvo by mělo být v roce 2036 připraveno odvrátit katastrofu  Podle Sokolova by mohlo dojít k rozpadu planetky a následným dopadům jejích úlomků na povrch Země, což by mělo devastující účinky na lidskou civilizaci kdekoliv na planetě.

MIT minulý měsíc oznámila, že profesoři a studenti připravují družici, která by měla pozorovat asteroid „99942 Apophis“ ve chvíli, kdy v roce 2029 proletí kolem Země. Sonda MIT by mohla vědcům prozradit více o stavbě planetek, což by poskytlo cenné informace o formování naší sluneční soustavy. Vědci by se také ze setkání s Apophisem mohli poučit a do budoucna by tak byli lépe připraveni na obranu v případě, že by se nějaký asteroid dostal do kolizního kurzu se Zemí.

Zdroj: nevsedni-svet.cz

 

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *