Piráti a jejich poklady – díl 1. 4.62/5 (13)

Zajímavosti

Kapitán William Kidd je známá postava všem milovníkům pirátských příběhů. Je jedním z nejslavnějších pirátů, přestože se vlastně pirátem nikdy pořádně nebyl. Původně žil celkem nudným životem bohatého obchodníka v tehdejším New Yorku.Koncem 17. století v době „zlaté éry pirátství“ měla Anglie s piráty velké problémy. Jejích centrum již nebyla Tortuga a Jamaika a cílem bohatě naložené španělské galeony. Pirátské hnízdo teď byly Bahamské ostrovy a cílem jejich nájezdů všechny obchodní lodě plavící se podél pobřeží Floridy, a anglických kolonií v Americe. A tak byli kapitáni ozbrojených lodí vybavováni tzv. kaperskými listy které jim umožňovaly lapat nepřátelské, pirátské a podezřelé lodě. V reálu ovšem tito námořníci nebyli piráti ale korzáři. Stejně jako Francis Drake. Takže byli zákonem chráněni, protože list vydával sám panovník a to buď prostřednictvím admirality, či svých guvernérů.

Roku 1696 Kidd získal licenci spolu se čtyřmi podílníky. Pátým podílem přispěl William Kidd, který kvůli tomu prodal svoji loď Antigua. Díky tomu se stal velitelem nového trojstěžníku Adventure Galley s výzbrojí 34 děl a s posádkou 150 mužů. Kidd ovšem neměl úspěch a navíc měl stanovený datum, do kdy se má vrátit ze své výpravy. Jelikož byl přípravou na svůj podnik velmi zadlužen a posádka byla už velmi nespokojená, proto se Kidd rozhodl napadnout první loď, která se mu připlete do cesty. A to byla jeho životní chyba. Počátkem roku 1698 se mu v Indickém oceánu připlete do cesty arménská loď Quedagh Merchant, která pluje z indické Kalkaty s nákladem drahých látek, zlata, stříbra, diamantů a dalšího zboží. Loď je sice vybavena francouzským průvodním listem, díky čemuž se Kidd cítí v právu, ale ve skutečnosti koráb patřil skupině vlivných arménských kupců. Ti si to nenechali líbit a stěžují si až u samotného indického panovníka, Velkého mogula Aurangzeba. Vzniklý skandál poškodil obchodní zájmy Angličanů v Indii a tak bylo rozhodnuto. William Kidd se stal pirátem, jelikož porušil podmínky korzárství.

Nic zlého netuše se po tomto podniku rozhodl vrátit do Ameriky, aby splatil svůj dluh podílníkům. Na ukořistěné lodi doplouvá do Karibského moře a u ostrova Catalina nedaleko pobřeží Hispaňoly ji údajně potápí. Někde poblíž místa potopení lodi, podle svého tvrzení, ukrývá větší část kořisti. V té době už ví, že je hledaným psancem. Kidd však spoléhal na svou licenci tak se hodlal obhájit. Zamířil proto do New Yorku. Zakotvil ještě u Gardinerova ostrova poblíž Long Islandu, kde jeho posádka ukrývá zbytek cenností. Co kdyby? Tento poklad je však brzy objeven. Kidd ovšem netuší, do jak velké hry se zapletl a tak byl v New Yorku zatčen a dopraven do Anglie, kde byl souzen za pirátství. Marně se oháněl svou korzárskou licencí. Tak záhadně zmizela a našla se až ve 20 století v záznamech britské admirality. Pirátský kapitán který nikdy nebyl opravdovým pirátem byl roku 1701 popraven oběšením.

(redakce)

 

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *