Průvodce tajemnem po Čechách – Poklad loupežníků 3.86/5 (7)

Ústecký kraj Záhady

Blíží se víkend a tak si opět povíme cosi o tajemných místech naší vlasti. Dnes alespoň písmem navštívíme hrad Ostrý na Lovosicku. I k němu se váže jedna ze zajímavých legend. Tento hrad patří není nijak moc starý, oproti jiným obdobným stavbám. Vznikl totiž totiž až na sklonku husitských válek. Dle předpokladu byl založen až někdy po roce 1432, kdy dva bratři Gerunk a Václav z rodu Kaplířů ze Sulevic dělili majetek. Tomu prvnímu zůstal Milešov a Václav si na nedalekém vrchu vybudoval svůj hrad. Jméno hradu Ostrý kámen, Schrafenstein, se objevuje v písemných pramenech poprvé roku 1436. Díky svému umístění nebylo možné proti jeho obráncům použít tehdy se rozmáhající děla. Tak svému majiteli poskytoval v dané době celkem dobrou ochranu. A nejen to, rodové větvi svého zakladatele dal i nové jméno, Václav a jeho potomci se od té doby nazývali Osterskými ze Sulevic. Ve vlastnictví pánů ze Sulevic zůstal až do roku 1505. Poté se majitelé hradu rychle střídali. Avšak už v 16. století byl hrad pustý a opuštěný, jelikož již nevyhovoval nárokům doby.

Podle pověsti se na tomto hradě usídlili dva lapkové bratři Paška a Pole se svou rotou. Přes nedaleké horské sedlo (dnes nesoucí jméno Paškapole) procházela významná kupecká stezka Oba loupežníci zde významně narušovali obchodní styk. Nakonec však ale byli vojskem dopadeni a na místě popraveni právě v onom průsmyku. Dále se říká, že na hradě Ostrý ukryli podstatnou část své kořisti a tu spolu s černým pekelným psem hlídají až do dnešních dnů.

Někdy před rokem 1784 se jistému muži z jedné z nedalekých vesnic zdál sen, že na hradě nalezl poklad obou loupežníků.. A tak, aby zamaskoval své hledání, otevřel na prý na hradě dřevěný pivní šenk i s tanečním parketem. „Poklad“ který nalezl, by ale za cenný považovali spíše archeologové. Lup obou bratří to nebyl. Ani jeho restaurace neměla dlouhé trvání. Znenadání se rozpoutala divoká bouře, která dřevěnou stavbu srovnala se zemí. Stojí za tím neklidné přízraky obou loupežníků? Jejich poklad zde někde leží dodnes. Ovšem kdo bude mít odvahu o něj svést boj s temnými silami?

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *