Krajem trampů a českých bájí 4/5 (4)

Cestování Středočeský kraj

Ačkoliv je počasí spíše podzimní, stále jsou prázdniny. To znamená, že děti jsou stále doma, pokud si zrovna neužívají na dovolené či táboře. Co tedy udělat, aby se ratolesti doma nenudily a alespoň na chvíli odtrhly oči od monitorů počítače, či displeje tabletu? Naplánovat výlet. Je mnoho míst kam jít. Můžeme jet na nějaká hrad, či nějakou přírodní zajímavostí, nebo na nějakou atrakci. Ledacos z toho stojí  celkem velký obnos peněz a ne každý si může dovolit sáhnout hluboko do peněženky.

Ale jsou i jiné možnosti. Jedna z nich je se svézt lodí na Berounce. Nastoupit se dá v Černošicích kam se lze dojet vlakem směr Praha – Beroun.

Naše redakce se vypravila na tento výlet, abychom vám, čtenářům tuhle krásnou cestu přiblížili slovem i obrazem.

Vyhlídková plavba krajem trampských osad a starých českých pověstí začala právě v Černošicích. Berounka má dlouho plaveckou minulost. Dříve se po ní plavili voraři, aby z tamních lesů dopravili dřevo do Prahy, rovněž se tudy přivážel kámen na stavbu Karlova mostu.

Lidé postupně nastoupili a loď Kazi vedená zkušenou rukou kapitána Maria Juhase elegantním obloukem vyplula z přístaviště.

„Celá plavba, tam i zpět potrvá zhruba dvě hodiny,“ říká kapitán, který patří k opravdovým legendám a veteránům vltavské plavby.

„A dobře se dívejte. Je to tu opravdu krásné,“ dodává a pak se věnuje kormidelnímu kolu. Opravdu je na co koukat. Za ohybem řeky se vynořuje přírodní monument, na kterém by zálibně spočinula oko geologa, jelikož se jedná o ukázkový příklad „vrásnění“. To je právě Kazín. Místo kde stávalo sídlo kněžny Kazi, jíž učaroval lovec a bojovník Bivoj svou udatností a silou.

Z lesů vystupují též chatičky starých trampských osad, které se již také dostaly do legend. Nebudeme dále prozrazovat, co vše je možné v tomto koutu naší krásné země spatřit. Chce to vidět na vlastní oči. Je možno vystoupit i na některém dalším přístavišti,  jít se projít a nasát neopakovatelnou atmosféru míst, která známe jen z literatury, či písní Jitky Vrbové, či jiných starých trampských bardů.

(msn)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *