Český národní sport – udavačství 4.67/5 (6)

Celá ČR Nezařazené

Jak stát, potažmu EU chrlí další a další zákazy a omezení pro občany a drobné podnikatele, členy zájmových sdružení, no prostě pro všechny skupiny obyvatel, tak se opět ve velkém rozšiřuje česká oblíbená sportovní disciplína – udavačství.

V Čechách se udávalo ve velkém snad vždy. V době protireformace lidé běhali na farní úřad a udávali své sousedy, že je nevidí tak často v kostele, či že je viděli číst zakázané knihy, v dalších dobách, že dostatečně nevelebí vládu. Nevím kvůli čemu se udávalo za první republiky, ale po Mnichovu a následné německé okupaci se udavačství rozjelo v obludných rozměrech. Nedávno jeden věhlasný publicista dokonce prohlásil, že udavač je vlastně slušný člověk, jelikož ctí momentální zákony. Co na tom, že udávaný obvykle skončil ve spárech gestapa, pak na popravišti či v koncentračním táboře. Udávalo se za podezření ze židovství, nebo za podezření z poslechu cizího rozhlasu, či jen ze zášti a závisti.

Od války se Češi v tomto sportu zdokonalují. A bolševismus se svou státní bezpečností poskytoval tomuto sportu skvělé kolbiště. Ani důvody k udávání se nezměnily. Jen názvy takzvaných trestných činů se změnily. Ale důsledky byly stejné. Zase se popravovalo, mučilo, věznilo.

Po roce 1989 si leckdo myslel, že udavačství skončí. Ale ne. Soused nadával na to, že ho nějací podnikavci v rámci svého podnikání zcela legálně okradli, tak hned velebil staré pořádky a za to byl už tehdy vyhazov z práce. Někomu se nelíbí nastupující nová totalita, nelíbí se mu masový příliv kriminálních živlů zamíchaných mezi uprchlíky, nelíbí se mu protěžování některých menšin… A hned je zase důvod udávat. Že je ten dotyčný rasista, nacista, xenofob. Mít v demokracii jiný názor, než má stát, je přece nepřípustné. A tak zase vyhotovujeme seznamy nepřátel státu, EU, pozitivní diskriminace. Jako za nacismu, bolševismu… Jen způsoby likvidace politických oponentů se změnily. Dříve se zavíralo, střílelo, vraždilo. Ovšem to už je překonané. Daleko prozaičtější je ekonomická likvidace. Takže dnes se vyhazuje z práce, generují se dluhy, dělají se bezdomovci. Stačí mít jiný názor, nahlas ho říkat, a mít vnímavé, zákonadbalé sousedy.

A tak Češi svůj národní sport zdokonalují a zdokonalují. Stát dokonce tuto disciplínu podporuje. Vzpomeňme si na udavačský web ministerstva financí po vzniku EET, kde si malý český človíček mohl zchladit žáhu své závisti z pocitu, že ten trhovec, nebo výčepní se má lépe než on a přitom nemusí dělat na minimální mzdu někde v montovně. Či snad nedávno, že se někde v hospodě kouří. Takový zločin.

A tak čím více bude stát svému lidu utahovat opratě, tím více bude zase zákonadbalých, slušných a cnostných lidí, kteří bez mrknutí oka pošlou souseda s celou rodinu klidně do plynu jen proto, že si třeba jen dal o pivo víc, nebo si zpíval písničku zakázaného interpreta, či snad dokonce podal pomocnou ruku někomu, komu neměl. Je to přehnané? Před pár desítkami let zcela reálné

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *