„Nechte si prohlédnout mateřská znaménka,“ radí odborníci 4/5 (2)

Soutěže

Léto, prázdniny, dovolená, slunce, opalování a koupání. To jsou slova která k sobě tak nějak patří. Jenže tohel s počátkem září končí, a tak na krásné letní zážitky můžeme už jen vzpomínat. A to dvěma způsoby. Ten první jsou krásné vzpomínky na moře, písek, západy slunce. Ten druhý ovšem je poněkud drsnější.

„V létě se většina lidí pohybuje na slunci více než po zbytek roku. Na kůži se proto mohou objevit změny, které je vhodné zkontrolovat,“ vysvětlil profesor Petr Arenberger, který pracuje jako přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a stojí v čele odborné dermatovenerologické společnosti. Sluneční záření je totiž díky úbytku ozónu v atmosféře daleko nebezpenější než kdysi. Dávky ultrafialového záření, které nás právě opaluje do hněda, když se přeženou, dokáží způsobit na kůži vlastně nemoc z ozáření a vznikne maligní melanom. Je to nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka. Zda jsme či nejsme náchylnější k tomuto onemocnění je to dáno nejen genetickou výbavou, ale i naším pobytem na sluníčku v útlém dětství. V současné době se předpokládá, že počet mateřských znamének na naší kůži přímo úměrně souvisí s dávkou ultrafialového záření, kterou jsme dostali v prvních letech života. I když maligní melanom vzniká z mateřských znamének jen někdy, vzrůstá při jejich vyšším počtu úměrně i riziko vzniku tohoto nádoru. Proto profesor Arenberg radí vyšetřit znaménka i před létem. To aby lidé věděli, zda se mohou v rozumné míře vystavit slunečnímu záření, aniž by se museli propuknutí melanomu nadměrně obávat.

Po letošním létě doporučuje profesor Arenberger vyšetření znamének ještě o trochu více než jindy. „Bylo hodně sluníčka, lidé to hodně využívali a ještě zdaleka ne všichni jsou zvyklí používat při pobytu venku vhodné ochranné krémy,“ připomněl. Již dříve uvedl, že podle dlouhodobých statistik a prognóz letos lékaři v Česku nově diagnostikují zhoubný melanom u zhruba 2 700 lidí.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *