Země je terč, vesmírný střelec jen zatím špatně mířil 4.25/5 (4)

Události Věda

Podle ředitele laboratoře kosmického monitoringu Šternbergova ruského státního astronomického institutu MGU Vladimíra Lipunova proletí na začátku školního roku v těsné blízkosti naší planety asteroid. Planetka Florence má podle odhadu 4,4 kilometru na průměr.

„Potenciálně nebezpečné planetky začínají na vzdálenosti od sedmi milionů kilometrů. Tato planetka, která letí, je někde na hranici. Je ale velmi velká. Jedna z největších přilétajících,“ řekl agentuře RIA Novosti Lipunov.

Přitom podotkl, že existují asteroidy, jež nejsou jen mnohem větší (do 700 kilometrů), ale prolétávají i v mnohem menší vzdálenosti od Země. Kromě toho sedm milionů kilometrů představuje malou vzdálenost pouze z astronomického hlediska. Zemi prolétající asteroid neohrozí.

Podle NASA bude Florence největší ze všech planetek od zahájení programu odhalování a sledování potenciálně nebezpečných asteroidů, jež se kdy přiblížily na podobnou vzdálenost k Zemi. NASA zahájila pozorování a evidenci všech známých asteroidů v roce 1998.

„Není otázka zda se někdy nějaká planetka se Zemí srazí. Otázka je kdy. Dříve, nebo později se bude opakovat osud dinosaurů,“ komentují těsné průlety asteroidů okolo Země astronomové.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *