Hrozí nám mimozemský útok? 4.58/5 (12)

Věda Zajímavosti

Před časem organizace s názvem METI (Messaging Extra Terrestrial Intelligence), zaměřující se na kontakt s možnou mimozemskou civilizací, oznámila, že zahajuje projekt jehož záměrem je uskutečnění komunikace pomocí mimořádně silných rádiových nebo laserových signálů. Příjemcem těchto vzkazů by měla být případná civilizace u Proximy Centaury, která je k našemu Slunci nejbližší hvězdou. Je od nás vzdálena jen 4,3 světelného roku. Bude se Jednat se o vůbec první aktivní pokus o kontakt s jinými světy. Jak známo, kolem Proximy Centauri krouží nejbližší nám známá planeta mimo sluneční soustavu, nazvaná Proxima b. Tato planeta byla objevena v srpnu roku 2016 Evropskou jižní observatoří jíž je členem i Česká republika a zdá se, že leží uvnitř tzv. obytné zóny své červené trpasličí hvězdy. Podle presidenta METI Douglasa Vakocha bude vysílání pozdravů k Proxima Centauri pouze první krok, po kterém by mělo následovat vysílání k mnoha jiným souhvězdím.

Řada vědců ovšem upozorňuje na velké nebezpečí tohoto kroku. Pokud nějaká civilizace dokáže náš signál rozluštit, je velmi pravděpodobné, že bude mít před námi vývojový náskok a to třeba i v řádu tisíců let, nebo klidně větší. To pro nás může mít fatální následky. Světově proslulý britský astronom a fyzik, profesor Stephen Hawking nedávno prohlásil, že bychom neměli na sebe upozorňovat.

„Pokud jsou cizinci nepřátelští, je opravdu dobré, aby věděli, kde jsme? Pokud budou tito mimozemšťané vyvinutější než my, budou mnohem silnější než my a nebudou nás pravděpodobně považovat za cennější organismy, stejně jako my třeba bakterie. Skutečné riziko u mimozemské inteligence není zloba, ale kompetence,“uvedl profesor Hawking minulý rok.„Super inteligentní mimozemská civilizace bude prosazovat dosažení svých cílů. A pokud tyto cíle nebudou v souladu s našimi, máme problémy.“ Pro objasnění uvádí tento příklad:

„Pravděpodobně nejste nepřítel mravenců, který se snaží je zahubit. Pokud ale máte na starosti projekt hydroenergetické zelené energie a mraveniště se nachází v oblasti, která má být zaplavena, je to pro mravence špatné. Lidstvo se nesmí ocitnout v pozici těchto mravenců.“

Pokud má profesor Hawking pravdu, je velmi nezodpovědné dávat o sobě vědět. Nikdy nevíme, kdo nám zvedne sluchátko. Svět by si pak mohl prožít svůj „Den nezávislosti“, ovšem bez happy endu, jako v onom filmu.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *