Konspirace – Jaké je pozadí potopení Titanicu 4.5/5 (18)

Celá ČR Záhady

Jedna z největších námořních katastrof, kterou jsme si letos připomněli, je potopení osobní lodi Titanic. 14. dubna 1912 ve 23:40 se tento zaoceánský parník srazil s plujícím ledovcem. Po necelých třech hodinách, nad ránem 15. dubna v 02:20, se rozlomil a jeho trup pohltila ledová voda.. Zahynulo kolem 1 500 cestujících a členů posádky. Příčinou tak vysokého počtu obětí byl zejména nedostatek záchranných člunů a špatná organizace záchranných prací. Bylo to tak?

Nedávno se objevila další konspirační zpráva, proč se vlastně tato luxusní loď potopila.

Titanic byl v dané době nejluxusnější a nejrychlejší lodí, kterou společnost White Star Line provozovala. Příběh katastrofy Titaniku jakoby vypadl z pera jednoho z největších spisovatelů 19. století Julese Verna. Ovšem on svůj román sepsal v roce 1875. Kniha se jmenovala Le Chancellor a pojednává o katastrofě lodi velmi podobné Titaniku.

Celkem zajímavá teorie o potopení této lodi je pojišťovací podvod, který měl vylepšit hrůznou finanční situaci rejdaře Titaniku White Star Line. Titanic údajně nikdo nechtěl pojistit, protože měl prý narušený trup, což činilo loď nebezpečnou cestujícím i posádce. Loď však nakonec pojistila námořní pojišťovna Lloyd’s, a to na částku v dnešní měně 30 milionů eur. Parník měl být potopen na souřadnice 41° 43‘ severní šířky a 49° 56‘ západní délky, v místech kde mohl klesnout do hloubky 3820 metrů, aby nemohl být nikdy vytažen. Podle záznamů byla na vině srážka s ledovcem. Tohle ale má jeden háček. V dubnu se na těchto souřadnicích ledovce nevyskytují.

Nápad uskutečnit tuto akci prý vznikl po jedné události, která se odehrála 11. září 1911. Teď se dostáváme k tomu, proč byl Titanic plovoucím vrakem. Loď která vyplula s na svou první plavbu ze Southamptonu 10. dubna 1912 neměla být Titanic, ale jeho dvojče Olympic. Již zmiňovaného 11. září 1911 se totiž Olympic srazil s křižníkem HMS Hawke. Takřka třinátimetrová trhlina v trupu Olympicu vedla k jeho vyřazení z provozu a odtažení do doků Harland & Wolff k opravě. A bylo dílem náhody, nebo záměrem, že v té době se hned vedle dostavovala mladší z obou sester Titanic. Díky nehodě došlo k soudu s pojišťovnou, jelikož ta odmítla vyplatit plnění. Soud rozhodl ve prospěch pojišťovny, protože příčinou nehody byla chyba posádky Olympicu. A tak se mělo zrodit náhradní řešení – poškozený Olympic zaměnit za Titanic a poslat ho ke dnu, aby pojišťovna platila. Celou tuto teorii podporuje několik argumentů. Onu noc prý byly odvolány hlídky z předního stěžně. Proč? Proč radista dostal rozkaz vysílat jiný tísňový signál, než na který byli ostatní zvyklí? K „nehodě“ bylo vybráno místo, kde jsou lodní linky, aby byli zachráněni cestující i posádka. Zřejmě se v aktérech přeci jen hnulo svědomí. Jenže se vše vymklo z rukou a celý příběh peněz a dluhů skončil smrtí jednoho a půl tisíce lidí. Co se stalo? Údajně to byla chyba radisty Phillipse, který popletl souřadnice a tak poslal záchranná plavidla jinam. Nebo to byl také záměr?

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *