Je život ve vesmíru blíž, než si myslíme? 4.43/5 (7)

Věda Zajímavosti

Koncem loňského roku se kosmická sonda Cassini, přiblížila k Saturnově měsíci Enceladus, který je jedním ze 62 souputníků vesmírného pána prstenů. Vědci díky údajům z vesmírné lodi získali spoustu zajímavých poznatků nejen o celé Saturnově soustavě, ale také o tomto tělese.

„Enceladus je svět, který může poskytnout vhodné životní prostředí pro život, jak ho známe,“ říká Curt Niebur jeden z vědců programu Cassini

NASA stále analyzuje data z měření, které Cassini provedla. Vědci doufají, že se dozví informace o rovnováze pH a molekulárním složení vody, která je hlavním stavebním materiálem tohoto měsíce.

Vědci z NASA si kladou otázku, zda je možný život na některém ze Saturnových měsíců, stejně jako na některých měsících Jupitera.

Enceladus je šestým největším Saturnovým měsícem. Sonda Cassini prokázala, že na Enceladu je silná ledová vulkanická činnost, která vymrští až 300 kilogramů materiálu za sekundu. To dělá Enceladus druhým nejaktivnějším objektem naší sluneční soustavy (mimo samotné Slunce), hned po Jupiterově měsíci Io, který vyprodukuje za sekundu až 1 tunu materiálu bohatého na síru.

Měření gravitace ukázala, že pod ledovcovou kůrou Enceladus existuje alespoň lokální a možná i globální oceán, stejně tak jako na Jupiterově Europě a pravděpodobně i dalších velkých ledových měsících. Materiál vystřelovaný Enceladem je bohatý na sodnou sůl, což naznačuje přítomnost slaného oceánu. Ve vzorcích se našly i křemičitany a analýza ukazuje, že tyto látky vznikly v blízkosti hydrotermálních větracích otvorů při teplotách nad 90° C. To vyvolává zajímavé srovnání s podobnými hydrotermálními větracími otvory na Zemi, které mohly hrát významnou roli při vzniku života na naší planetě.

Planetární výzkum v naší sluneční soustavě naznačuje, že klíčové faktory pro vznik života mohou existovat i na jiných tělesech naší soustavy, což věda relativně donedávna odmítala. Pokud by se život na vzdálených měsících potvrdil, znamená to, že obytná zóna o hvězd může být daleko větší , než se uvažovalo ještě před dvaceti lety.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *