Na Housce se čarovalo a řinčely meče 4.33/5 (6)

Kultura Liberecký kraj

„To snad není pravda, oni mu vážně usekli ruku!“ šeptá zděšeně jedna z mnoha návštěvnic hradu Houska na Českolipsku. Řinčení zbraní, klobásky a pivo lákalo na tento hrad o víkend stovky návštěvníků. Řada skupin historického šermu zde ukazovala své umění a tak se diváci přenesli do dob středověku, aby si mohli prohlédnout nejen zbraně a odění tehdejších válečníků, dát si nepasterizované pivo, ale také shlédnout příběh plný lásky, zrady a černé magie spojený s bitvou.

Diváci mohli shlédnout ovšem nejen rytířské souboje, ale i dobové tance a i ukázku tehdejší spravedlnosti.

Diváci byli rovněž zasvěceni do vývoje střelných zbraní. Od starého ručního praku, až po zbraně palné.

Vrcholný příběh celé akce, který se udál v sobotu pojednával o věrnosti rytíře svému králi. Ten jej povolal na obranu země. Vlády na panství se ovšem zmocnil rytířův pobočník, který za pomoci černé magie povolal z hrobu dávnou čarodějnici a jejího vlkodlačího služebníka. S jejich pomocí terorizoval poddané a nakonec zavraždil i rodinu majitele panství. Jenže z hradu unikl posel, který svého pravého pána zpravil o neštěstí a zlé moci, která nyní ovládá kraj. Rytíř nelenil a i s vojskem se vydal urychleně na cestu. A před hradem se strhla veliká bitva lidskými a vlčími bojovníky.

Spravedlnost nakonec zvítězila. Zrádný pobočník byl vydán katu a s ním i oživlá mrtvá čarodějnice, kterou do náruče smrti vrátily plameny ohně.

„Bylo to super,“ říká Jiří Beneš z České Lípy. „Jezdím sem se synem už každoročně. To, jak ta zloduška povstala z hrobu se mi líbilo. Kdyby to byl film, tak je to pěkný horor. Ale to sem k tomuhle místu asi nějak patří.“

Možná je to výzva pro filmaře.

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *