Martské vozítko Curiosity zkoumalo dávné marsovské jezero 4.2/5 (5)

Věda Zajímavosti

Rozsáhlý pohled na zajímavé skalní útvary na Marsu, které zprostředkoval robot Curiosity ukazuje změnu klimatu v dávné minulosti planety. Vše nasvědčuje tomu, že prostředí na Marsu bylo teplé a vlhké s tekoucí vodou a možná i životem. Vzorky z dávného jezera poukazují na rozdíly dvou míst na jeho březích; dolní část jezera byla bez kyslíku ve srovnání s horní polovinou bohatou na kyslík.

V nedávném článku publikovaném v časopise Science, Redox o stratifikaci prastarého jezera v kráteru Gale,  bylo uvedeno, že vědci z univerzity Stony Brook používali více než tři roky data získaná z martského vozítka k obrazové rekonstrukci tehdejších podmínek v kráteru Gale. Tento kráter má průměr 150 kilometrů, a vznikl před 3,8 miliardami let dopadem tělesa z vesmíru. Tehdejší martské řeky jej zaplavily vodou. Jejím vyschnutím díky pozdějším klimatickým změnám vznikly sedimentární skály které dnes vyprávějí příběh o tom, jak se podnebí čtvrté planety časem změnilo.

Zvědavost vědců nasměrovala Curiosity na skupinu sedimentárních hornin známých jako skupina Bradbury. Robot zkoumal část této skupiny nazvanou Sheepbed mudstones. Pro další vzorek pro srovnání bylo vozítko posláno k pětikilometrovému středovému vrcholu kráteru známého jako Mount Sharp. Oba druhy hornin byly uloženy v pravěkém jezeře a poskytly tolik rozdílné informace. Jejich další výzkum přinese ještě mnohá překvapení a poodhalí řadu tajemství našeho vesmírného souseda.

Zdroj: NASA

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *