Další bezpráví státu vůči občanům. Konec restitucí 3/5 (4)

Celá ČR

Řada lidí se i 27 let snaží získat půdu která byla jejich rodině ukradena komunistickým aparátem. Marně. Stálo je to spoustu času, nervů, peněz. Tito lidé dlouho věřili ve vymahatelnost práva. Také marně. Hořkost a pocit bezmoci mnohým podlomily zdraví.

Jedním z posledních rozhodnutí Parlamentu ČR je, že 1.7.2018 má být konec. Nevrácený zkonfiskovaný majetek se vracet nebude, náhradní pozemky také nebudou. V úvahu připadá jen symbolické odškodné.

Na majetkové křivdy, které stát nebyl schopen zhojit, se nyní zaměří Spolek pro ochranu zájmů restituentů.

„Chceme omezit nové křivdy, které by vznikly nenaplněním zákona o půdě a popřely tím samotný princip restituce. Naším cílem jsou běžní občané, jimž byl minulým režimem odcizen majetek a těch jsou ještě desítky tisíc. Zároveň ale jasně říkám, že odmítáme spekulanty, “ vyjadřuje se k věci JUDr. Petr Fišer, předseda Spolku pro ochranu zájmů restituentů.

Ambicí spolku je vytvořit rovněž seznam advokátů s prokazatelnou specializací na restituční právo a úspěšnými případy obhajoby žadatelů.

„Takoví právníci nebudou plýtvat časem ani penězi klienta tím, že si danou problematiku budou muset nejprve zdlouhavě nastudovat. Nebudou tápat, čímž se zásadně zvýší šance na úspěch,“ dodává Petr Fišer. Spolek pro ochranu zájmů restituentů vznikl na základě iniciativy rodiny Hlaváčovy, která se jako jedna z mnoha ucházela o navrácení odňatých pozemků na území hl. města Prahy. V roli restituentů prošli dlouhým procesem řízení k vydání odňatých pozemků, které do dnešního dne nebylo zcela skončeno.

„Za dobu trvání restitučního řízení jsem stihl vystudovat základní, střední i vysokou školu, složit justiční zkoušky a v restitučních řízeních působit jako právní zástupce vlastní rodiny,“ sděluje JUDr. Marek Hlaváč, vnuk původního žadatele o navrácení rodinného majetku, a dodává: „beru si to hodně osobně, odjakživa mě bolelo zklamání a hořkost dědečka, který se satisfakce bohužel nedožil.“

V České republice najdeme přibližně 45 000 podobných příběhů, za kterými jsou běžné rodiny a lidské příběhy, některé z nich navíc velmi emotivní. Česká republika přesto schválila Zákon o restituční tečce a nadále zůstává v roli dlužníka tzv. prvorestituentů. To je podle názoru zakladatelů Spolku nemorální a narušuje to právní jistotu občanů České republiky.

„Lidé by si měli uvědomit, že čas na nápravu běží a je ho málo,“ uzavírá Petr Fišer.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *