Piráti a jejich poklady – díl 4. 4.18/5 (11)

Cestování Věda Zajímavosti

Karibské moře a jeho ostrovy mají předchozí generace spojené hlavně s piráty a příběhy o nich. Kdo by neznal pojmy jako ostrov Tortuga, Černý korzár či kapitán Blood. Ovšem ne všechno je pohádka a v 17. století bylo toto moře a jeho ostrovy domovem mnoha pirátských kapitánů. Jedním z nich byl i pozdější guvernér britské kolonie Jamajka sir Henry Morgan ( 1635-1688). Morgan se objevil v Karibiku někdy počátkem padesátých let 17. století ve vojsku, které dobylo Jamajku na Španělech.

Dobytím Granady ležící ve vnitrozemí dnešní Nicaraguy se zviditelnil před svými kolegy, jelikož to byl jeho první významný podnik. Aby se mu tento nájezd povedl, opatřil v Mexiku velké ploché kánoe, díky kterým se jeho muži překvapivě dostali přes jezero Nikaragua. Překvapení Španělů bylo dokonalé a díky tomu měli piráti i velkou kořist. Úspěch výpravy byl tak velký, že když později Morganova loď přetížená poklady zakotvila v létě 1665 v Port Royalu na Jamajce, britský guvernér nabídl proslulému pirátovi korzárský patent, čímž získal pro Anglii, která se ještě vzpamatovávala z následků Cromwellovy republiky, tučné podíly na jeho kořisti.

Jeho nejslavnějšími úspěchy byly dobytí měst Puerto Príncipe na Kubě (1667), Maracaibo (1669) a Panamy (1671), které bylo velmi obtížné a bylo provedené ze souše.

I když Henry Morgan nebyl vlastně pirát v tom pravém slova smyslu, ale korzár, celá situace byl trochu podivná. Španělské lodě na které útočil dle svého patentu nebyly nepřátelské. Anglie v té době totiž nebyla se Španělskem ve válce. Španělský vyslanec se proto velmi často rozčiloval u anglického dvora.

Celá tato bohulibá činnost vynesla Morganovi velké jmění, jehož části si občas někde odkládal.

Jako jeho základna sloužil ostrov Ile de Vache u pobřeží ostrova Hispaniola.

V lednu 1669 se na tomto ostrově stala malá nehoda. Morgan se zde setkal s deseti koráby s osmi sty muži pod svým velením. Zde se měla zformovat flotila k útoku na město Cartagena . Protože před tím zajal dvě francouzské fregaty, rozhodli se korzáři oslavit tuto akci v snadno dostupném Ferret Bay na severozápadní straně ostrova. Udělali oheň na pečení několika selat a Morgan nechal střílet z děla na své vlajkové lodi, což bylo typické pro pirátskou oslavu. V rámci opileckého veselí došlo k nehodě se soudkem střelného prachu. Ten vybouchl a spustil řetězovou reakci v rámci které Morganova vlajkovou loď Oxford vyletěla do povětří a s ní šly ke dnu i ony dvě francouzské lodi. Při výbuchu byl Morgan, který byl ve své kajutě, hoden skrze okno kajuty a do moře. Přežil nehodu, ale jeho vlaková loď a obě fregaty pohřbily dvě stovky jeho námořníků.

Loď, která byla jen 4 metry pod hladinou vody, našla v roce 2004 skupina výzkumníků. Byli doprovázeni týmem z velšského televizního kanálu S4C, který natočil dokument o objevu.

Ačkoliv se traduje, že na ostrově Ile de Vache je část pirátského pokladu kapitána Morgana, zatím jej nikdo nenalezl. Ale kdo ví.

V letech 1675-1676 slavný korzár tento ostrov jestě jednou navštívil. Bohužel také dosti svérázným způsoběm, jelikož jeho loď Jamaica Merchant na které se Morgan po svém jmenování viceguvernérem největší britské kolonie v Karibiku vracel z Anglie, zde v bouři ztroskotala. Proč sem plul je dodnes záhadou. Možná zamířil ke své bývalé základně aby zachránil to, co se zřejmě nacházelo na palubách jeho potopených lodí. Je ovšem fakt, že Jamaica Merchant byl sám o sobě přetížen výzbrojí, jelikož loď vezla spoustu děl a munice pro Port Royal. I tato loď byla nalezena archeology, kteří získali z vraku spoustu nálezů v podobě nádobí, bronzové mince a kotvu lodi.

V letech 1682-1684 se však piráti na ostrov vrátili. Francouzský pirát Jean Hamlin využíval ostrov jako své útočiště při útocích na anglické a holandské lodi.

(redakce)

 

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *