Mučidla na Lokti jsou lákadlem 4.5/5 (10)

Cestování Karlovarský kraj Kultura Zajímavosti

Severní Čechy mají po stránce památek, kultury a životního prostředí špatnou pověst. Zvláště Podkrušnohoří. Ovšem není to tak docela pravda, a i je tento kraj poznamenán těžbou uhlí, poválečnou výměnou německy mluvícího obyvatelstva za prapodivné existence, je zde řada míst které stojí za shlédnutí. Jedním z nich je hrad Loket ležící ve stejnojmenném severočeském městě. Název hradu a města je patrně odvozen od tvaru zákrutu řeky Ohře nalevo od přírodního amfiteátru, který skutečně připomíná v lokti ohnutou lidskou paži.

Historie hradu Loket je více než 800 let stará. Patří mezi nejstarší kamenné hrady v českých zemích. Archeologové předpokládají, že hrad byl založen ve druhé polovině 12. století. Tato pohraniční pevnost sloužila k několika účelům, ale zejména jako ochrana obchodní stezky vedoucí z Prahy přes Cheb do Plavna a Erfurtu.

Pro slovanský původ hradu hovoří rotunda v jeho severní části, která byla objevena až v roce 1966. Za husitských válek byl hrad dvakrát obléhán, ale dobyt nebyl. Třicetiletá válka ovšem znamenala pro město i hrad pohromu, proto byl po skončení tohoto konfliktu přestavěn na vězení a pozbyl tak funkci panského sídla a správního centra.

Největším lákadlem hradu Loket je právě jmenovaná věznice. Zde se nachází výstava figurín imitující různé části útrpného práva až po druhy popravčích metod vězňů, kteří se v té době ocitli v této části hradu. V průběhu prohlídky věznice návštěvníky doprovází kvílení zvuků z místních reproduktorů, aby navodily atmosféru doby středověku. Musíme podotknout, že dětem tato část nahání zdravou míru adrenalinu. Pro dospělého to budí pocit hrůzy a úzkosti, které vyplynou při čtení těchto metod a uvědomění si, jak musel vězeň trpět v době, kdy ho mučili.

Hrad loket je krásné místo doprovázející zajímavou atmosférou středověkého města a krásného okolí. Cenová relace není zlá, ale pro mnohé návštěvníky překvapí typ prohlídky. Prohlídka probíhá bez průvodce a je naprosto volnou, což pro děti může být velmi příjemné.

Hrad můžete navštívit: listopad – březen od 9.00 až 15.30 hodin, září – říjen 9.00 až 16.30 a červen – srpen od 9.00 do 18.30 hodin. Věříme, že jeden z nejstarších hradů rádi navštívíte a uděláte si pěkný výlet s rodinou jako naše redakce. Těšíme na další společné návštěvy hradů a zámků právě s vámi.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *