Proč lidstvo ještě nekontaktovalo jinou civilizaci? 4/5 (8)

Věda Zajímavosti

„Lidstvo zatím nedokázalo navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi nebo neobjevit stopy mimozemského života z toho důvodu, že velkou část potenciálně obyvatelných planet tvoří pravděpodobně vodní světy, které jsou pokryté ledem,“ prohlásil Alan Stern, vedoucí mise New Horizons na každoroční planetologické konferenci DPS v americkém Provu.

„Tyto světy jsou jedním z nejideálnějších prostředí pro vznik života. Podmínky ve vodách těchto planet podstatně méně závislé na tom, kolem jakých hvězd se točí, jak daleko se od nich nacházejí a jak dlouho bude tato hvězda ještě žít. Neohrožují je tolik exploze supernov, meteority, prudké změny klimatu a další události, které jsou schopné zničit život na Zemi,“dodává tento vědec.

Když se podíváme do cizích slunečních soustav na nově objevené planety, které jsou svými rozměry podobné Zemi tak i tam objevujeme „zóny života“. Podobná „ekosféra“ existuje i u našeho Slunce a má to být zóna ve které je na planetě díky teplu od mateřské hvězdy možný život. Pokud je planeta blíže, je na ní příliš horko, pokud je dále, je tam zase zima. Také se vychází z toho, že v této zóně by na planetě mohla být voda v tekuté formě. Planetolog z NASA ale poznamenal, že mnohé planety, které mají podobný rozměr jako Země, nejsou klasické terestrické planety, ale vodními světy. Mohou prý být zcela pokryty tekutou vodou, popřípadě s malými ostrovy pevniny tak i ledovou krustou, pod kterou se nachází oceán. Takovéto uspořádání je například u měsíců Saturnu a Jupiteru, kde se rovněž uvažuje o možnosti života.

Toto pozorování vědce donutilo zamyslet se nad tím, jak často může život vznikat na takových planetách, jaké jsou jeho formy a jak mohou vytvořit kontakt s lidstvem. Představa, že třeba delfíni staví radiové vysílače aby kontaktovali nějaké bytosti ve vesmíru je poněkud úsměvná. Ale možná je to i tím, že tito nadmíru inteligentní tvorové nic takového nepotřebují. Nebo s námi žádní mimozemšťané prostě mluvit nechtějí.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *