Co žije na Jupiterově měsíci Europa? 4.33/5 (6)

Věda Zajímavosti

Již dlouhou dobu se vědci dohadují, zda existuje život i někde jinde než jen na Zemi. Byly doby, kdy byly uznávané a dokonce brány za pravdivé takové teorie, že v celém vesmíru je život jen na naší planetě, a to z toho důvodu, že u dalších hvězd jiné planety neexistují. Jenže věda, navzdory starým dogmatikům postoupila a dnes se uvažuje, že život je celkem běžná věc nejen v širém vesmíru, ale dokonce i v našem těsném sousedství. Astronomové se zaměřili na ledové měsíce planet Jupiter a Saturn, jak jsme si již říkali v předchozích příspěvcích.

Tentokrát se s využitím teleskopu Keck II a spektrometru OSIRIS, na observatoři na Mauna Kea na Hawaii, astronomové zaměřili na ledový měsíc Europa, který krouží okolo planety Jupiter. Patří mezi tzv. galileovské měsíce, jelikož slovutný astronom Galileo Galilei byl jejich objevitelem.

Europa má v průměru,3100 km a je jen o něco málo menší než náš Měsíc. Předpokládá se, že plášť Europy je tvořen převážně z křemičitanů, které obklopují kovové jádro. Podle údajů ze sond, které Jupiterovu soustavu zkoumaly existuje na Europě slabá atmosféra tvořená převážně z kyslíku. Povrch měsíce je tvořen ledem, který je řídce poset impaktními krátery. Povrchová ledová krusta je protkána prasklinami, které svědčí o podpovrchové aktivitě. Z toho vědci usoudili, že pod touto krustou se nachází kapalná voda. Podobně, jako v případě sousedního sopečného měsíce Io i Europa je vystavována silným slapovým jevům vlivem gravitačního působení Jupiteru, což zajišťuje přísun energie. Od doby, co sonda Galileo navštívila Europu a další části našeho solárního systému mezi lety 1989 až 2003, vědci spekulují, že povrch měsíce je tvořen solí a dalšími chemikáliemi. Zatím to ale nemohli potvrdit.

„Oceány na Europě jsou hodně podobné těm pozemským,“ prohlásil Mike Brown, vědec z Caltech. Ten je spoluautorem knihy o Jupiterově satelitu. Oceán na Europě se skládá ze slané vody a jiných chemikálií, který by mohl chovat život.

S využitím nejmodernější technologie nacházející se právě na Mauna Kea ale astronomové tuto domněnku již potvrdili.

„Jsou zde důkazy, že tamní oceány mají velmi podobné složení jako ty naše.“, řekl Brown. „Víme, že je tam příjemné místo pro život.“

Brown žertoval, že bychom sice mohli poslat na povrchu mikrofon a poslouchat zvuky velryb, lepší bude poslat něco, co nabere vzorky zeminy.

„Máme technologii, která to dokáže.“, řekl Brown. „Europa působí jako pěst na oko s tímto obrovským množstvím vody.“

Měsíc Jupitera Europa má více vody než-li Země a možná i více vody než kterékoliv těleso v naší sluneční soustavě.

Další mise, která bude směřovat přímo na tento měsíc, bude mít za úkol dostat se pod led a přímo zkoumat tento globální oceán. Co tam najde?

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *