Dnes zapalte svíce, je Samhain 4.5/5 (10)

Celá ČR Záhady

Počátek listopadu je tradičně spojován s návštěvou hřbitovů a vzpomínáním na mrtvé. Je to takové smutné období. Ovšem tato smutná tradice vůbec smutná nebyla. Naopak. V původní pohanské tradici to byl svátek veselý a její dozvuky spatřujeme v Halloweenském řádění masek..

Jaký je tedy ale původ Dušiček? Samhain je původně keltský svátek, který se slavil v noci z 31. října na 1. listopadu. Jedná se o svátek, kdy končilo období léta (staří pohané měli rok rozdělený na dvě periody a to léto a zimu) a začíná období zimy. Tím také končil starý rok a začínal nový. Jednalo se tedy o starověký silvestr. Svátek se slavil bujarými oslavami. Zároveň je tento den také doba, kdy se stírá hranice mezi světy živých a mrtvých. Bylo to období, kdy duše mrtvých chodily na návštěvy svých dosud žijících příbuzných. Ostatně proto se do oken domů dávaly svíce, aby mrtvým posvítily na cestu. Dále byl spojen s hostinou. Jak jsme již uvedli, končilo období léta, tudíž období plodnosti. Sklízelo se poslední ovoce a nastala zima. Lidé se tedy ještě naposledy pořádně najedli, jelikož pak už se muselo šetřit. Tato hostina přetrvala v podobě Svatomartinského posvícení.

Jak tedy vidíme, křesťanství ve svém zvyku přetvářet původní svátky na své, zachovalo zapalování svíček, ovšem většina lidí dnes už neví proč vlastně se svíce zapalují a také byl zachován námět vzpomínky na mrtvé , ale jelikož se jednalo o svátek pohanský, tudíž ďábelský, bylo nutno jej nejen pozměnit, ale i přesunout. Památku Bohu věrných zemřelých zavedl koncem 10 století Clunyjský opat Odilo který se takto snažil potlačit přetrvávající pohanské pojetí. Od 12. století se slaví 2 listopadu svátek Dušičky také jako vzpomínka na duše v Očistci.

V anglosaském světě se však dodržuje i původní idea svátku a to v podobě komerčně známého Halloweenu. Děti se převlékají za strašidla a koleduji u sousedů. Svým pojetím se tedy Halloween vrací k původnímu pohanskému.

Je tedy na každém jak tento tak významný den oslaví. Jestli radováním z konce starého roku, přípravou na zimu s bujarou společností přátel, či tichou vzpomínkou na mrtvé. Nebo obojím.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *