Jak řešit menstruaci a sex na vesmírných lodích? 2.71/5 (7)

Soutěže Věda Zajímavosti

Do vesmíru, byť jen na oběžnou dráhu kolem naší planety se nelétá již jen na několik obletů Země, jako před desítkami let. Mise na mezinárodní vesmírné stanici ISS trvají dlouhé týdny až měsíce a během nich je člověk vystaven kromě stavu beztíže i permanentnímu psychickému tlaku. Přesto jsou věci, které lidé musejí řešit stejně tak na Zemi jako ve vesmíru. Touhu po sexu, v případě žen navíc i takové věci, jako menstruace. O těchto problémech se ale dodnes pořádně nemluví. První pokusy v této oblasti zkoušeli sovětští odborníci, když poslali do vesmíru Valentinu Těrežkovovou se stranickým úkolem otěhotnět. Experiment ovšem nevyšel, díky různým problémům.

Před vysláním první Američanky do kosmu začala NASA řešit otázku ženské menstruace na palubě vesmírné lodi. Americká kosmonautka Rideová, měla strávit ve kosmu 14 dní. Zatímco technici navrhovali, aby spolu s astronautkou do vesmíru na týdenní misi vycestovalo také 100 tamponů, lékaři netušili, zda mikrogravitace ve vesmíru menstruaci nějakým způsobem ovlivní.

Lékaři NASA neměli tušení, zda bude menstruace probíhat tak, jak má, či zda by kvůli mikrogravitaci mohlo dojít ke zdravotním komplikacím. Časem se ukázalo, že menstruace ve vesmíru probíhá velmi podobně jako na Zemi, a že ženy ve vesmíru žádné problémy nemají.

NASA ovšem nyní řeší, že se zatím vždy jednalo o krátkodobé mise. Pokud by se však rozhodla vyslat lidskou posádku například na Mars, bylo by zřejmě třeba na palubě lodi zavést v tomto ohledu určitá opatření.

Bylo by například nutné pozměnit odpadní systém, jelikož moč je běžně ve vesmíru recyklována a měněna na pitnou vodu. Ve vesmíru také nejsou právě nejlepší hygienické podmínky.

Mnoho astronautek se tak uchyluje k orální antikoncepci či jiným opatřením, aby během výcviku a samotné vesmírné mise periodu přeskočily.

Kristin Jacksonová, floridská gynekoložka, uvedla, že vynechání periody pro ženu nepředstavuje žádná zdravotní rizika. Upozornila ale, že dostupné metody nejsou stoprocentní, jelikož každá žena je jiná.

Možný problém by ale mohl představovat vedlejší účinek některých těchto metod, který vede k řídnutí kostí. To je totiž problém, který by se ve vesmíru ještě zhoršil.

Spolu s vysláním prvních žen do vesmíru se také začala řešit otázka možného sexuálního styku mezi astronauty. Ačkoliv Rusové s tím údajně mají bohaté zkušenosti, podle amerických astronautů k ničemu takovému zatím nikdy nedošlo. Dodnes nikdo ani nedokáže říct, jestli by bylo možné v kosmu zplodit dítě.

Na druhou stranu je jasné, že sexuální touha je jedním ze základních lidských pudů a nelze se jej zbavit ani ve vesmíru. Jak proto frustraci řeší lidé ve vesmíru? Jen masturbací?

Ale i ta není tak častá, jako na Zemi. Není na ní prostor ani vhodné podmínky a v případě mužů je navíc ejakulát nutné odchytávat do kapesníků, aby nepoletoval volně po lodi. Je tedy před vědci ještě kus cesty, jak vyřešit tyto problémy při dlouhodobém pobytu mimo naší planetu.

Zdroj: Eurozprávy.cz

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *