Vyspělá civilizace je možná jen 11 světelných let od nás 4.2/5 (5)

Věda Zajímavosti

Tajemnými signály na sebe upozornila hvězda Ross 128, u které byla nalezena i planeta velmi podobná Zemi. Tato malá sluneční soustava se nachází velmi blízko nás. Hvězda Ross 128 je málo probádaný červený trpaslík vzdálený 11 světelných let. Jen pro zajímavost, červený trpaslík je jedna z nejběžnějších hvězd v naší galaxii. Proti Slunci se jedná o trpasličí hvězdu velmi podobnou své daleko známější sestře Proximě Centauri.

Signál zachytil velký rádiový teleskop v Portoriku. Astronomy překvapilo, že rádiové signály proběhly v „téměř pravidelných“ intervalech. Profesor Abel Méndez, astrobiolog z univerzity v Portoriku, sice nepovažuje za pravděpodobný umělý původ, ale jak sám říká, vyloučit to nelze. Signály prý mohou také způsobit výbuchy energie z povrchu hvězdy. Pokud by se jednalo o silné erupce, můžeme je zde zachytit. Ovšem je zase pravda, že hvězda Ross 128 je až mimořádně klidná.

Podle Mendéze by také zdroj signálu mohla být nějaká starší a již odepsaná družice, která ještě krouží na oběžné dráze Země.

„Zorné pole teleskopu je dost široké, takže existuje možnost, že signály nebyly způsobeny hvězdou, ale jiným objektem v zorném poli,“ uvedl a dodal, že „jsme zaznamenali některé komunikační satelity vysílají na podobných frekvencích.“

Na svém osobním blogu ovšem píše: „ještě jsme nikdy neviděli družice, které vydávají takové signály“ a poznamenal, že signály jsou „velmi zvláštní“.

Podle tohoto odborníka jsou velmi specifické a u žádné jiné podobné hvězdy nebyly zaznamenány.

Vědci nyní plánují intenzivní pozorování hvězdy Rossi 128 včetně jejího blízkého okolí.

„Úspěchem bude, když se opět signál objeví na místě, kde je hvězda, a ne v okolních směrech,“ řekl profesor Méndez.

„Pokud se nám však signál znovu neobjeví, tajemno kolem Rossi 128 se ještě prohloubí,“ dodává vědec na závěr.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *