Mikuláš je předzvěst Vánoc 3.4/5 (5)

Celá ČR Kultura

„Čerte, pojď si pro mne!“ ozývalo se dříve v ulicích plných dětí, po čemž následoval jejich křik, jak je čert vzal za slovo. To není výjev z hororové komedie, ale realita kulturní tradice, kdy v předvečer svátku Svatého Mikuláše, se na ulicích objevily tři postavy: Mikuláš, anděl a čert, které přišly hlavně za dětmi. Ty hodné děti se mohou těšit na drobné dárky, většinou sladkosti a ty zlobivé na uhlí a syrové brambory. Zároveň riskují, že si čerti odnesou do pekla. V dnešní době jsou však ulice prázdné. Děti buď nemají zájem, nebo je spíše rodiče nechtějí pouštět.

Mikuláš je znám po celém křesťanském světě. V anglosaských zemích posloužil za vzor pro vytvoření postavy Santa Klause. V Čechách a na Slovensku je v dnešní době Mikuláš představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem. Se svým doprovodem obchází právě v podvečer 5. prosince. Andělé s Mikulášem dávají dárky, čerti se starají o „trestání“ a „strašení“ zlobivých dětí. Dříve tomu tak ale nebylo. To, jak známe Mikuláše dnes, je až záležitostí posledních desetiletí. V starších časech s ním chodil obecní policajt. Toho v průběhu doby nahradil čert, kterého nakonec doplnil anděl.

O Mikuláše se nerozdávají příliš hodnotné a trvalé dary, ale spíše jen nějaké sladkosti nebo upomínkové dárky pro štěstí. Je nutné si však uvědomit, že v době ze které tento zvyk pochází byly laskominky a exotické druhy ovoce jen velmi málo dostupné, proto tyto dárky byly oceňováno více než dnes. Ve všech dobách ale v této tradici však šlo především více o zážitek než o dary. Příchod sv. Mikuláše byla předzvěst Vánoc.

„Jako kluk jsem tohle měl rád,“ říká Michal Horák, dnes již dědeček asi tříletého vnuka. „Pro nás to bylo vždy malé dobrodružství, že jsme mohli zůstat venku, i když se už setmělo. A hlavně to byla pro nás zkouška pyrotechniky, kterou jsme si vyráběli ze sirek, prskavek, alobalu a poplašňáků. Ale je škoda, že to dnešní děti už moc nezajímá. Ty mají své tablety a počítače od kterých je nikdo neodtrhne.“

Svatý Mikuláš z Myry se narodil někdy mezi lety 280-286 v Pataře na území Římské říše a zemřel 6. prosince 345 – 352 v Myře. Byl biskupem tehdejší křesťanské církve v Myře a Lykii. Už za svého života jej prostý lid velmi miloval, jelikož byl velice štědrý k potřebným, jako obránce víry a zachránce nespravedlivě obviněných. Pro pravoslavné věřící je po Panně Marii ten nejdůležitější světec. Svatý Mikuláš je uctíván také jako patron obchodníků, námořníků, lukostřelců, dětí, právníků, studentů a lékárníků. Je též patronem Ruska.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *