Bylo těleso Oumuamua první návštěvník z vesmíru, nebo tu již je dávno jiný? Co je tajemný „Černý rytíř“? 4.67/5 (12)

Záhady Zajímavosti

Nedávno tiskem proběhla zpráva o neznámém tělese pojmenovaném Oumuamua, které prolétlo naší sluneční soustavou. Vědci spekulují o jeho původu. Zda je přírodní, či umělý, zda se jednalo o asteroid který přiletěl z mezihvězdného prostoru, či o kosmickou loď mimozemšťanů. Vzhledem k tomu, že objekt se nijak neprojevoval, je těžké určit o co vlastně šlo. Ale co když to byla opravdu cizí loď? Proč její posádka nereagovala? A měla ji vůbec?

Ovšem toto není údajně první setkání s mimozemským objektem. Již od padesátých let se mluví o jiné sondě. Říká se jí Černý rytíř. Dodnes nikdo neví, o co se jedná. Jsou různé spekulace, že se jde o zachycený meteoroid, poslední stupeň některé z raket který uvízl na oběžné dráze, či mrtvou družici. To vše by šlo, pokud by tu nebyly tři velké ALE. Oběžná dráha tohoto tělesa není v rovině, či v mírném sklonu k rovníku, jak je přirozené, ale létá přes póly. Polární oběžné dráhy se používají při mapování, pozorování a průběžném fotografování Země z jednoho bodu a pro průzkumné satelity. Díky tomu můžeme zařadit Černého rytíře do kategorie pozorovacích nebo sledovacích satelitů. Udržet loď na takové dráze je díky rotaci Země, jejího pohybu okolo Slunce a z toho vyplývajícího gravitačního působení komplikovanější. Což u meteoroidu, či mrtvé družice není dost dobře možné.

Druhé ALE je v ještě podivnější věci. Těleso vysílá signál. Že by ta družice nebyla mrtvá? Asi není.

To třetí ALE je v té poslední věci. Černý rytíř byl vizuálně zpozorován právě v padesátých letech. V USA díky tomu propukla taková malá hysterie, že se jedná o sovětský špionážní satelit, která v roce 1954 naplnila stránky tehdejších tiskovin. Jenže, první umělá družice, kterou lidstvo vypustilo, byl Sputnik 1 a ten odstartoval až o 3 roky později. Kdo tedy umístil na oběžnou dráhu Země satelit, jehož hmotnost byla vypočítána na 10 tun? V dané době neexistovala tak silná nosná raketa, která by dovedla takovou družici do vesmíru vynést a hlavně neexistovaly technologie jak ji tam udržet.

Podle tehdejších zpráv monitorovacích agentur po celém světě vysílá Černý rytíř rádiové signály již více než 50 let.

USA a Sovětský svaz prokázaly zvláštní zájem o tento „neidentifikovaný objekt“. A nejen ony. I země, nad jejichž územím se těleso pohybovalo, jako třeba Švédsko. A samozřejmě nadšenci po celém světě. Jedním z nich je operátor Ham Radio, který tvrdil, že dekódoval řadu signálů přijatých z tohoto satelitu. Podle něj se jednalo o kódovanou hvězdnou mapu ukazující na původ Černého rytíře. Mapa ukazovala na hvězdu Epsilon Bootes a že Černý rytíř pochází z tohoto systému. před 13 000 lety (Epsilon Bootis je dvojhvězda v souhvězdí Pastýře, vzdálená od našeho Slunce cca 300 světelných let. Patří mezi opravdu krásné objekty, což je dílem její modré složky).

Existují zvěsti, že vysílání Černého rytíře zachytil již Nikola Tesla a to již v roce 1899 po vybudování vysokonapěťového radiopřijímače v Coloradu Springs. S nástupem používání radiových vln, byly zachycovány tyto zvláštní signály stále častěji. Dokonce si jich všímali i astronomové, jenže radioastronomie byla zatím v plenkách.

Souvisí spolu Černý rytíř a Oumuamua? A dozvíme se někdy odpovědi?

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *