Magie Štědrovečerní noci 3.4/5 (5)

Kultura Záhady Zajímavosti

Dnes je Štědrý večer. Noc plná tajemství, magie a kouzel. Podle křesťanské tradice je to noc, kdy se narodil Ježíš Kristus, podle původních věrouk vyskytujících se v našich zeměpisných šířkách, se jednalo o Matku noc Yule.

Ke dnešní noci se vztahuje řada starých obyčejů a kouzel. Například o půlnoci se naši předkové s notnou dávkou odvahy vydávali k ven, k vodní hladině, kde jejím prostřednictvím mohli poodhalit roušku budoucnosti. Voda se v tento tajemný čas mění na magické zrcadlo. Stačí ve chvíli, kdy začnou zvonit půlnoční zvony, nahlédnout do nějaké lesní tůně. Na hladivě se v tu chvíli mají zjevit děje, které mají bezprostřední vliv na život dané osoby a i něco z budoucnosti.

Mezi poněkud děsivé a velmi nebezpečné praktiky, patřilo věštění za pomoci mrtvých. Kdo měl ještě více odvahy a neštítil se toho, že v kostele ukradl hostii, či ji nechal ukrást, ten šel o půlnoci na hřbitov, nebo na popraviště. Pokud šel na hřbitov, musel na hrobě sebevraha učinit za pomoci své krve a odcizených hostií jistý obřad, aby jej probudil a magicky spoutal. Tento mrtvý pak odpovídal na dané otázky pravdivě. Ale pozor. Tito mrtví jsou rychlí a nenasytní, proto tazatel musel obřad do jedné hodiny noční zdárně ukončit a zmizet. Pokud se o vteřinu zpozdil, mrtvý jej stáhl do svého světa. Na popravištích byl obřad ještě nebezpečnější.

Dalším zvykem, již podstatně bezpečnějším, je krájení jablka napůl. Pokud bude uprostřed plná hvězda, znamená to štěstí. Pokud ne, měl by člověk zakleknout k modlitbám a ptát se čím „nebesa“ naštval.

Asi nejznámější zábavou a věšteckou metodou je pouštění lodiček vyrobených z ořechových skořápek ve kterých je umístěný svíčka. Pokud zůstane lodička u okraje umyvadla, nečeká vás příští rok nic nového. Když se ale skořápka potopí ihned, veškeré snažení bude marné a žádné úsilí nezvrátí ortel zmaru.

Pokud se potopí během plavby, bude život jako na houpačce. Nabere-li během plavby loďka vodu uskutečníte své plány jen tak tak.

Opuštěná loďka daleko o ostatních znamená, že ten komu patří, rodinu brzy opustí.

Loďka sama dopluje k druhému břehu – bez cizí pomoci získáte, po čem toužíte.

Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, či žádnou, přejeme vám, aby tento starý rok, byl tím nejhorším, který jste prožili a aby to bylo už jen lepší.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *