Hvězdy stříbrného plátna – Oldřich Nový, aneb zavřete oči, odcházím… 4.2/5 (5)

Kultura Rozhovory

Známe je všichni. Na naše prababičky a pradědečky shlíželi z plátna v biografech, na pozdější generace i z televizních obrazovek. O kom mluvíme? No přeci o českých hvězdách stříbrného plátna. Oldřich Nový, Nataša Gollová, Ferenc Futurista, Adina Mandlová a další a další. Leckdy známe dobře až jejich potomky, kteří se stále věnují rodinné tradici. Ale pojďme si povídat o těch, kteří k nám mohou promlouvat už jen ze starých filmů, kdy byli mladí a krásní a častokrát si je ani nespojujeme s těmi babičkami a dědečky z filmů novějších.

Jedním z nejznámějších českých herců předválečné doby byl charismatický Oldřich Nový. Jeho životopis by vydal na samostatnou knihu a ne na článek. Přesto si pojďme tuto výraznou postavu české kinematografie přiblížit.

Oldřicha Nového k herecké kariéře přivedla rodina. Největší zásluhu na tom měl asi tatínek, který jakožto vrchní pražský hasič zaváděl do nových kin (Elite, Lucerna, Illusion, Ponrepo) protipožární hlídky a svého syna vždy bral s sebou. Oldřich tak mohl vidět jedny z prvních filmů, které byly natočeny. Druhým výrazným elementem byl jeho strýc Miloš, jenž jej vodil do Národního divadla, kde sám hrál.

Oldřich se od dětství věnoval tvorbě v podobě psaní básniček a povídek. Také zkoušel hrát na kytaru. Přesto se ale vyučil sazečem, aby uměl i něco jiného, kdyby umělecká dráha nevyšla.

Své herecké zkušenosti tak získal u různých ochotnických spolků.

Měl štěstí, že jej první světová válka minula, jelikož díky práci a zdravotnímu stavu nemusel narukovat. První placené angažmá mu ke konci války dohodil Saša Rašilov st. Bylo to ve zpěvní síni U labutě, kde tehdy vystupovaly i takové elity jako Ferenc Futurista, Emil Artur Longen, Eduard Bass a Vlasta Burian. Poté následovaly další, byť malé role.
První trvalé angažmá dostala Oldřich Nový v brněnském Národním divadle, kam jej přijal František Neumann, šéf opery. Zde Oldřich zůstal 16 let, než přesedlal do pražského Národního divadla.

Diváci jej ale znají hlavně jako filmového herce, byť se na stříbrné plátno dostal až prakticky za německé okupace. Jeho hlas plný sentimentu když ve svém nejlepším filmu Kristián říká Adině Mandlové zavřete oči, odcházím, či dalších snímcích Lídě Baarové Dívko v modrém buď mou, se navždy zapsal do srdcí několika generací jeho diváků.

Oldřich Nový se objevoval i ve filmech i socialistického Československa. Skvěle ztělesnil lorda Hanibala Morrise v parodii na ponuře laděné detektivní příběhy ze staré Anglie Fantom Morrisvillu, kde si zahrál nejen se svými starými filmovými partnery, ale i kde po jeho boku zazářili členové nové generace herců, jako třeba Květa Fialová, či Waldemar Matuška.

Kde byl Oldřich nový nezapomenutelný, je film z roku 1969 Světáci, ve kterém se snaží naučit tříčlennou partu pokrývačů chování gentlemana.

Oldřich Nový se zjevil po druhé světové válce ještě v několika filmech, či seriálech, ovšem již jen ve vedlejších rolích.

Ačkoliv hrál vždy milovníka, jeho srdce patřilo jen jediné ženě a to jeho manželce Alici Wienerové, s níž se 11.6.1936 oženil. Tato dáma byla židovského původu a přes tlak doby a společnosti se s ní Oldřich Nový odmítl rozvést. To jej roku 1944 přivedlo do spárů gestapa a následné deportaci do koncentračního tábora. Alice byla umístěna do Terezína. Naštěstí oba přežijí, ale roku 1967 Alice umírá. Její smrt Oldřicha Nového velmi zasáhla. Poslední filmová role před kamerami ho čekala ve veleúspěšné komedii Taková normální rodinka z roku 1971, kde zahrál stárnoucího seladona účetního Jana Koníčka. Ačkoliv je v té době Oldřich Nový již dobou a režimem zlomený člověk, přesto se i v této postavě dá vystopovat ten elegantní a uhlazený Kristián.

Ke konci svého života se Oldřich nový již nechtěl s nikým setkávat. Nechtěl, aby si jej lidé pamatovali jako starce. Poslední kdo ho navštívil byl jeho dávný žák režisér Miloš Forman. Pět dní na to legenda české kinematografie umírá. Píše se 15 březen 1983. Zavřete oči, odcházím.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *