„Nemůžu si odpočinout a ani být nemocná. Kdo se postará o děti?“ 4.5/5 (8)

Celá ČR Soutěže

Možná to známe ze svého okolí, možná z vlastní zkušenosti. Rodič samoživitel. Záměrně píšeme rodič, jelikož tohle není jen případ matky samoživitelky, ale i otce samoživitele. V očích horečka, přesto je na ulici a vede své dítě do školy a pak jde do práce. Nemůže si totiž dovolit být nemocný.

„Já nemoc běžně přecházím,“ říká paní Pavlína z Prahy. „Můj syn má ADHD a tak ho nemůžu nechat jít do školy samotného. Nedojel by tam. Má fóbii z většího množství lidí a tak by nevlezl do nacpané tramvaje. A nemám nikoho, kdo by to udělal za mne.“

Paní Helena má podobný problém. S tím, že její dcera je vozíčkářka.

„Nemohu marodit. Kdo se postará o dítě? Vyžaduje péči.“

Podobný příběh má paní Marcela z Ústí nad Labem. Její dva synové jsou mentálně postižení a tak chodí do praktické školy.

„Jsem s nimi doma. Musím je tam ráno odvést a odpoledne přivést. Udělat s nimi úkoly, neustále procvičovat co se naučili, vařit, prát uklízet. Nemám jediný den odpočinku, navíc jsou kluci díky svým postižením těžko zvladatelní. Nemohu si dovolit jediný den nefungovat. Měla jsem přítele, ale kluci jej nepřijali, byli vůči němu agresivní a tak raději odešel. Nezvládl ten tlak a já také ne.“

Ani jeden z námi oslovených rodičů nemá tzv. plán B. Co dělat, když bude opravdu zle a bude nutná hospitalizace v nemocnici.

„Podepíšu reverz. Nemůžu jinak.“

Na otázku, co v případě ohrožení života a že k němu neustálým přecházením „drobných“ nemocí dochází, tuto eventualitu obvykle odbudou mávnutím ruky.

„Zatím to jde.“

Jenže přecházením nemocí si tito lidé zadělávají na daleko větší zdravotní problémy. V případě chřipky snad ani nemusíme říkat, jelikož na chřipku se relativně nedávno ještě umíralo. V případě neléčení ovšem k tomu může dojít i dnes. Angína zadělává zase na problémy srdce a ledvin či hnisavý absces (ložisko plné hnisu), který při větším šíření zánětu vzniká hlouběji v tkáních hltanu. Chirurgický zákrok s hospitalizací je v tu chvíli nezbytností.

Přecházení nemocí může vyvolati i poškození kostní dřeně a díky tomu poruchy krvetvorby, což vede k chudokrevnosti a také ke snížení obranyschopnosti organismu.

Společným jmenovatelem těchto lidí je, že nemají nikoho, kdo by je zastoupil, byť jen na pár dní. Otec dětí se k nim obvykle nezná. A je to snad i dobře, jelikož často se jednalo o společensky závadné osoby. Alkoholici, násilníci. Leckdo si může jen říci, že když ty ženy byly tak hloupé a s takovým člověkem si pořídily děti, tak ať trpí. Ano. Jenže, ty děti tady jsou a ty ženy také.

Z ledové vody také vytáhneme tonoucího, ačkoliv na tenký led stoupl díky vlastní hlouposti a neřekneme si: Když jsi tam vlezl, tak se také utop.

Je tedy těmto matkám popřípadě i otcům, kteří zbyli na své mnohdy nemocné děti sami, pomoci? Nebo jsou to rodiče na jedno použití a až vysílení padnou do rakve, tak se jen půjde dál, jakoby se ni nestalo?

„Situace rodičů, kteří jsou na péči o dítě sami, je v případě nemoci opravdu náročná. V případě krátkodobé nemoci je na domluvě mezi rodičem a lékařem, aby rodiči – pokud to zdravotní stav dovolí – umožnil vycházky a rodič tak mohl dítě odvést do školy či na kroužky. Pokud je zdravotní stav vážný a vyžaduje hospitalizaci, může být rodič hospitalizován i s dítětem.

Vždy je vhodné primárně využít širší síť rodiny, známých, případně rodičů spolužáků v kombinaci s placenou péčí v podobě např. chůvy. Rodič se může obrátit na sociální pracovníky obecního úřadu obce s rozšířenou působností, kteří informují o možnostech a způsobech pomoci a podpory, případně mohou nabídnout i praktickou součinnost při zprostředkování sociální služby. Z hlediska sociálních služeb, zvláště pokud se jedná o děti s postižením, je vhodnou sociální službou odlehčovací služba, nicméně však nejvhodnější službou je zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc,“ říká k tématu Petr Sulek z Ministerstva práce a sociálních věcí.

Co se týče opatření k podpoře rodičů, kteří onemocní a nemají zástup v péči o dítě, MPSV dlouhodobě podporuje neziskové organizace poskytující služby pro rodiny prostřednictvím dotačního titulu Rodina, v rámci něhož rozděluje téměř 100 mil. kč. Rovněž se v rámci Koncepce rodinné politiky zaměřuje na podporu veřejně dostupných služeb péče o děti a finanční stabilitu všech typů rodin. Na tyto situace je nejlépe se připravit dopředu, ještě než nastanou. Doporučujeme navázat spolupráci se sociálními pracovníky sociálních odborů, nebo vyhledat konkrétní organizace, například v Registru poskytovatelů, který je dostupný na webové adrese http://iregistr.mpsv.cz. Tak bude rodič dopředu vědět, na koho se obrátit a jak postupovat v případě krize.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *