Čeští mořeplavci – Pirát a kartograf Augustin Heřman 4.6/5 (5)

Cestování Rozhovory Zajímavosti

Ačkoliv úpatí našich hraničních hor nikdy v dohledných dějinách neomývalo moře, tak i od nás jeho volání podlehla řada lidí. Jeden z nich je i Augustin Heřman, mořeplavec, pirát a dobrodruh. Narodil se ve Mšenu na Kokořínsku v rodině evangelického faráře (Podle druhé verze se Heřman narodil v Praze a jeho otec byl bohatý český obchodník, jenž byl zabit v bitvě na Bílé Hoře roku 1620). Jeho život předurčila třicetiletá válka. Rodina musela opustit Čechy po prohrané „České válce“ završené bitvou na Bílé hoře a usadila se nejprve v Amsterodamu, kde se Heřman vyučil zeměměřičem a kartografem.

Podle dalších záznamů z roku 1644 je Augustin veden jako obchodní agent v Novém Amsterodamu v Americe, kde se usadil. Stal se tak prvním Čechem, který se v Americe prokazatelně usadil. Ale jeho povaha daná i dobou ho přinutila jít na moře. A tak se roku 1649 stává kapitánem lodi La Garce. Vybaven korzárským glejtem křižoval Karibské moře a napadal španělské lodě. Zde se cítil velmi svobodný, jelikož nikdo neříkal kam má plout, a kdy. Ačkoliv byl celkem úspěšný u břehů nynější Guatemaly, zajal dvě plně naložené španělské galeony, tak o tři roky později byl nucen vyhlásit úpadek a na krátkou dobu se ocitl ve vězení pro dlužníky.

V února 1651 se oženil s Jannetje Marií Varleth, dcerou v Novém Amsterodamu usedlých Nizozemců Caspara Varletha a Judith Tentenierové. S ní měl 5 dětí: syny Ephraima, Caspera, dcery Annu, Judith a Francinu.

Čtyři roky na to ale Augustin ovdověl a tak se podruhé oženil s Mary Catherine Wardovou z Marylandu.

V té době už byl Augustin Heřman opět zámožný člověk a v Novém Amsterdamu vlastnil tři domy. Roku 1647 se stal členem Nejvyšší rady guvernéra Petera Stuyvesanta, tzv. Rady devíti, a s ním také obchodoval. Patřil k průkopníkům zámořského obchodu a největším exportérům tabáku a kožešin, které dovážel i přes oceán do Evropy. Dopracoval se tak vysokého společenského postavení. Ovšem přízeň mocných trvá jen tak dlouho, dokud je to pro ně výhodné, a tak se po nějaké době dostal s tímto mocným mužem do konfliktu.

Dnes je Heřman uznávaný jako vynikající kartograf severní Ameriky. Pro Cecila Calverta Lorda z Baltimoru první a velmi kvalitní mapu tehdy britské Virginie a Marylendu.. Na mapu přidal i svůj portrét a kolem něj nechal vyrýt své jméno „Augustine Herrman Bohemian“. Mapa prý byla natolik kvalitní, že ještě sedmdesát let po jejím vytištění v roce 1673 byla považována za nejpřesnější mapu tohoto území. Za tuto službu byl odměněn rozsáhlými pozemky v Marylandu, které pojmenoval Bohemia Manor (České panství) a na kterých si postavil velkou rezidenci. Ač pobýval prakticky celý život v cizině, nikdy nezapomněl na svůj původ. Nejen že označil panství za české území, ale pravidelně také ke svém jménu připojoval přídomek Čech – Bohemian nebo Bohemiensis.

(redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *