Hory lákají, ale jak se tam chovat? 5/5 (1)

Cestování Soutěže

Je půlka února a zimě se již krátí neúprosně čas. Jaro se nezadržitelně blíží, ale dnešní den zimní královna ještě ukázala, co umí. Sněhová nadílka láká k zimním radovánkám, kterých si poslední roky nějak moc neužíváme. A tak teď o víkendu máme možnosti. Lidé žijící v podhůří mohou o víkendu vyrazit na české hory, aby provětrali lyže a peněženky, ti movitější, pro které nejsou české hory dost luxusní, mohou vyrazit do Alp. Je ale nakonec jedno, kam, jelikož sníh je všude nakonec stejně bílý. Na co si dát pozor asi každý ví. Přesto si to připomeňme.

U nás není používání ochranným pomůcek při lyžování povinné, ale to neznamená, že přilba, či chránič páteře je zbytečný luxus, či hloupost. V Rakousku či Itálii si to nemyslí, tak například děti bez helmy na sjezdovku nesmí. Také není od věci i cestovní pojištění. Ono sice pořád v Čechách platí, že ten kdo se pojistil je hlupák, který uvěřil zlodějovi z pojišťovny, ale je lepší obětovat pár stokorun za pojištění, než v případě úrazu v cizině pak životní úspory za léčbu. Ale to je věc odpovědnosti každého z nás.

Pokud vyrazíme jen na sjezdovku, tak ta obvykle bývá v blízkosti letoviska, ale ne každý fandí lyžování stylu hodinové fronty na vlek a minutě jízdy z kopce. Jsou tady i běžkaři a to je už jiná liga. Zkušení běžkaři vědí své, jak se chovat na horách a na co si dát pozor. Ale jsou i tací, kteří si tento sport chtějí zkusit a obdivovat krásu přírody. Tady je ale si nutno uvědomit, že se jedná o tůru „divočinou“ a ta může být zrádná.

Počasí na horách se mění každým okamžikem. Když vyrazíme, je obvykle slunečno a jasno. Do „sloty“ by asi nikdo, krom skalních příznivců, nešel. Ale během půl hodiny může přijít mlha, či sněžení. Takže je dobré vědět několik věcí.

  • Nejprve je nutné si nastudovat trasu kudy chceme jet a kam chceme jet. Udělat si i časový rozvrh kdy bychom chtěli dorazit do cíle a vrátit se. Tento rozvrh uzpůsobte svým silám. Je krásné si naplánovat sto kilometrů tam a sto zpět na od rána do večera, ale je to nereálné. Tento rozvrh nahlaste buď personálu horské boudy, kde jste ubytovaní, nebo někomu z blízkých, kteří zde zůstanou.
  • Zjistěte se předpověď počasí a podmínky na naplánované trase od Horské služby.
  • Mějte u sebe nabitý a hlavně zapnutý telefon. Nebudete mít pravděpodobně signál úplně všude, ale je to vaše pojítko se světem a v těch „chytrých“ je i navigace a mapy. Zbytečnost, která je neocenitelná v případě mlhy, tmy, bloudění. A signál GPS je nezávislý na signálu telefonního operátora.
  • V Krušných horách a na Šumavě laviny nehrozí, nebo ne takové, které by byly nebezpečné, ale už v Krkonoších ano. A v Alpách ani nemluvě. Proto je nutné vědět, jak se v tomto případě chovat. Před odchodem na tůru je potřeba si tedy krom počasí nastudovat i lavinové nebezpečí, mít poznamenané kontakty na Horskou službu pro případ potřeby.
  • Nikdy nepodceňujte hory a nepřeceňujte vlastní síly.

    (redakce)

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *