Podle astronomů nás velice brzy zastihne malá doba ledová. A to je velký problém 2.79/5 (24)

Věda Zajímavosti Ze světa

Podle britského serveru Express astronomové předpovídají brzký výrazný útlum sluneční aktivity. Dle záznamů pozorování slunečních skvrn, které jsou indikátorem solární aktivity, bylo zjištěno, že podobná situace nastala mezi lety 1645 a 1715. To je známé Maunderovo minimum a ve spojitosti s ním v té době byla tzv. malá doba ledové. Díky ní byla neúroda, úbytek zvěře a hlad, což znásobilo útrapy třicetileté války a zbrzdilo následnou obnovu. Propukaly nemoci a morové epidemie. Kvůli chladnému počasí dokonce například zamrzla Temže.

Nový model umožňuje odborníkům předpovídat sluneční aktivitu s větší přesností než kdy předtím, naměřené výsledky údajně naznačují, že se magnetická aktivita naší hvězdy sníží o 60 procent mezi lety 2030 a 2040.

tyto výpočty se určují dle základního jedenáctiletého slunečního cyklu, kdy dojde k celkovému přemagnetování Slunce. Tento cyklus byl poprvé objeven asi před 173 roky. Nové matematické modely však podle serveru teď dokonce mohou předvídat, jak přesněji budou probíhat jednotlivé dynamické efekty na Slunci.

Profesorka Valentina Zharkovova z Northumbrijské unverzity uvedla:

„Zjistili jsme, že se komponenty magnetické vlny objevují v párech, které pocházejí ze dvou různých vrstev na Slunci.“

Podle jejich výpočtů další cyklus dosáhne vrcholu v roce 2022. Cyklus, který je známý pod číslem 26, podle ní přinese novou dobu ledovou. Situace podle ní bude srovnatelná s Maunderovým minimem, při kterém teploty klesly celkově o 1,3 stupňů Celsia.

Co to bude znamenat? S největší pravděpodobností se bude opakovat situace ze 17 – 18 století. Tento problém postihne celou Evropu a i další země. Díky krátkému létu nebude stačit dozrávat obilí a i další plodiny, což povede k závažnému nedostatku potravin. A nutno k tomu připočíst fakt, že tehdy bylo v Evropě podstatně méně lidí. Jen v Čechách bylo po roce 1648 asi 50 000 obyvatel. A mor kosil další. Dnes je nás tu takřka 10 000 000. Díky tomu, bude situace daleko závažnější a ceny potravin půjdou raketově vzhůru.

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *