Tajemná říše Agartha. Existuje? A kde je vstup? Může být i v Čechách. 4.95/5 (22)

Záhady Zajímavosti

Tajemná duchovní říše Agartha dráždí a inspiruje představivost lidí již po tisíce let. Má to být duchovní centrum světa a údajně se nachází v podzemí. Její hlavní město se jmenuje Ahamballah. Předpokládá se že toto středisko se nachází někde v hlubinách zemské kůry pod Himalájem a jeho jméno pochází se sanskrtského významu „Nepostižitelný“. Zmínky o tomto místě přinesl Alexander Saint-Yves, franouzský mystik a okultista, který je roku 1885 získal od afgánského prince Hadjije Shariffa.

Víra v existenci Agarthy souvisí s teorií duté Země. První dochovanou zmínkou o duté zemi je dopis, který zaslal 15. dubna 1818 John Cleves Symmes Jr. členům kongresu USA. Tvrdil v něm, že na pólech jsou otvory do zemského nitra, kde se nachází pět soustředných sfér. Navrhoval provést expedici k pólu a projít do těchto vnitřních světů. Na téma duté Země pořádal přednášky a po jeho smrti v této činnosti pokračoval i jeho syn.

V roce 1870 přišel Američan Cyrus Reed Teed s myšlenkou, že žijeme na vnitřní stěně dutiny uvnitř nekonečné skály. Na propagaci svého učení, jehož základy prý obdržel osvícením při čtení knihy Josue v roce 1869, začal vydávat vlastní časopis a založil novou církev. V roce 1894 měl 4000 věřících. Zemřel v roce 1908. Tvrdil, že se jeho mrtvola nebude rozkládat, ale stalo se tak teprve, když jeho příznivci nechali tělo urychleně nabalzamovat. Lidé ve víře v dutou planetu vymýšleli i různé opravdu šílené teorie.

V roce 1913 publikoval Američan Marshall Gardner ideu, že Slunce je uprostřed duté Země a tlak jeho záření nás udržuje na jejím vnitřním povrchu.

Syntézu provedl německý letec Peter Bender, který objevil Symmesův časopis během svého zajetí ve Francii za 1. světové války. Předpokládal, že pohled na zakřivenou hladinu a jiné důkazy kulatosti Země jsou jen optický klam. Malou kouli noční oblohy vidíme prý díky tomuto klamu neúměrně zvětšenou, když je za ní malé Slunce schováno.

Benderova teorie zaujala nacistické pohlaváry natolik, že v roce 1942 nechali provést na ostrově Rujána experiment s radary. Tento experiment měl využít vlastností duté Země ke zjišťování nepřátelských lodí, které jsou ve viditelném spektru za obzorem. Po neúspěchu tohoto experimentu ale teorie upadla v nemilost i v Německu a Bender zemřel v koncentračním táboře.

Ovšem Agartha nedávala spát mnoha mystikům a to ani těm nacistickým. Ti se velmi zabývali hledáním této podzemní říše. Dokonce podle zprávy Karla Ungera člena posádky ponorky U-209 které velel kapitán Heinrich Brodda, měla tato loď Aghartu dokonce navštívit. U-209 operovala v polárních oblastech. A nebyla to jediná zvěst z těchto končin. Několik rybářů se díky bouři ztratilo. Přišli o navigační pomůcky a tak jejich loď zabloudila mezi krami a plovoucími ledovci. Když už posádce bylo jasné, že zemřou, viděli zelené světlo, záblesk. Zamířili k němu a ke svému překvapení nalezli skalnatý útes, který nebyl na mapách. V něm byla veliká jeskyně, ze které vyzařovalo ono zelené světlo. Po vplutí do tohoto otvoru se nešťastní Norové dostali do míst, o kterých údajně četli jen v Písmu. Nalezli město obydlené zvláštními lidmi. Ti je zásobili jídlem a nasměrovali na cestu domů. Samozřejmě, že podruhé již toto místo nenalezli. Jestli v zaznamenání polohy vstupu byli úspěšnější němečtí námořníci z U-209 je otázka. Ovšem odpověď na ni je zatím neznámá.

Nacisté své pátrání neomezili pouze na vzdálené kraje, jako je Norsko, či Tibet, kam také vyslali svou expedici. Vstup do Agarthy prý hledali také v jihlavském podzemí, kde se nachází proslulá zeleně svítící chodba s tajemným výklenkem, z nějž občas vyplouvají záhadné postavy. A rovněž se údajně i zde objevuje ono zelené světlo. Námořníci občas o podobném záblesku mluví, že jej spatřili na moři při západu Slunce.

Podle pověstí existuje řada míst, kde by měl být vstup do Agarthy:

poušť Gobi, Mongolsko.

Chufuova pyramida v Gíze

Vodopády Iguaçu, Argentina a Brazílie

hory Kchun-lun, Čína.

Mamutí jeskyně, Kentucky, USA

Cueva de los Tayos (Cave of the oil birds), Ekvádor

Manaus, Brazílie

Mato Grosso, Brazílie

Monte Epomeo, Itálie

Mount Shasta, Californie (Agharthské město Telos)

Severní pól

Jižní pól

studna Sheshna v Benares, Indie (Agharthské město Patala)

Mù, poblíž Edolo, Itálie

Eldorado the Golden City.

Uluru (Ayers Rock), Austrálie

Jihlava, Česká republika

Podle vědců je existence Agarthy nesmyslem, jelikož Země prostě není dutá. V tomhle mají na základě současných poznatků o geologii vědci zřejmě pravdu. Ale odborníci na paranormální jevy tvrdí, že Agartha se nenachází v našem světě. Její existenci bychom měli hledat v jiných dimenzích, v jiném časoprostoru. Této teorii nasvědčují i ony zelené záblesky a světla, která mohou být projevem energetického výboje při otevření portálu do jiného světa. Pokud jsou zprávy o říši Agartha pravdivé, kdo tam žije? Co je to za bytosti? Jsou k nám přátelské? Nebo ne? Pokud ne, tak proč zachránili ony rybáře? Mohli je zabít, či nechat prostě zemřít na moři. Také podle dopisu Karla Ungera mělo jít o velmi přívětivou zemi a nikdo se z ní nechtěl vracet. Proč ale po této zemi tak prahli nacisté, kteří hledali spíše zmar a smrt k posílení vlastní moci a touhy po světovládě?

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *