Spontánní samovznícení – přírodní proces, nebo působení cizí síly? 4.5/5 (8)

Záhady Zajímavosti

Samovznícení je fenomén, o kterém slyšel či četl snad každý. Dokonce se tím zabývala i věda, která jej samozřejmě vysvětlila. Ovšem zase způsobem, který vzbuzuje více otázek než odpovědí, jelikož se opět jedná o tzv. nadpřirozenou věc. Vysvětlení proto ignoruje řadu důležitých věcí. Za posledních 300 let bylo popsáno a zdokumentováno na 200 případů samovznícení člověka. O tomto jevu psal už římský učenec Titus Lukrecius Carus.

Věci se věnoval i britský spisovatel Charles Dickens ve své povídce Černý dům. Byl tehdejšími akademiky ale napaden, že fenomén, který popisuje, je výmysl.

V roce 1613 v Anglii během spánku vzplál tesař John Hitchen Jeho žena spala vedle něj a byla pouze popálena, naštěstí však přežila.
Na Floridě v roce 1951 zase ve svém domě shořela šedesáti sedmiletá Mary Reeser . Shořela na popel až na nohy. Ovšem místnost dle záznamu policie byla netknutá.
V roce 2011 v Irsku také uhořel tímto způsobem Michael Faherty (†76). Soudní lékaři po dlouhém zkoumání jako příčinu jeho smrti označili spontánní samovznícení.

Co je vlastně samovznícení? Podle zjištěných poznatků začne člověk sám od sebe hořet a to velmi intenzivně a plamen má velmi vysokou teplotu. Lidské tělo je ale tvořené z více než 70 % vodou a jediné skutečně hořlavé látky na něm jsou tuk a metan ve střevech . Pravděpodobnost, že by tyto dvě věci začaly samy od sebe hořet jen tak mizivá. Zapálit lidský tuk v těle by trvalo dlouho a hlavně by musel být přítomen silný zdroj tepla či intenzivní plamen. Ovšem to v případě spontánního samovznícení není. Lidé totiž hoří zevnitř. A v těle takový zdroj tepla není. A není tam ani elektrická jiskra ve střevech, která by mohl zapálit střevní plyny. Teplotu vznícení metanu jsme již zmiňovali ve článku o Bludičkách http://1url.cz/@clanek

Mnoho vědců však přesto stále tvrdí, že za „samovznícením“ stojí například zápalka či cigareta, po které pak nezůstane žádná stopa. Nikdo ovšem nevysvětlil, jak k zápalu tuku, či střevních plynů od těchto zdrojů dojde. Jak se třeba chatrný plamínek sirky, který sfoukne první vánek, dostane skrze kůži do útrob člověka, aniž by to postižený zpozoroval. Přitom teplota hoření sirky je 650 – 850°C.
Vědci často tvrdí, že lidé, kteří takto uhořeli zkonzumovali velké množství alkoholu. Ten se v těle vzníti a člověk shořel. Jak se vznítil? Na to už ovšem vědci mávli rukou. A také mávli rukou nad faktem, že oběti tohoto fenoménu často nejen nepožívaly alkohol, ale také, aby došlo ke vznícení alkoholu v lidském žaludku, tak by ho muselo být takové množství, že by daná osoba asi třikrát po sobě zemřela na otravu alkoholem.

Další vědecké vysvětlení samovznícení říká, že vše souvisí s obezitou. Tření tukových záhybů o sebe by mohlo vyvolat statickou elektřinu a její výboj člověka zapálí. Opět velmi zvláštní vysvětlení, navíc zdaleka ne vždycky shořeli obézní lidé. A že by jediný malý výboj na kůži dokázal zapálit člověka, když nás nezapálí ani rána z Van de Garfova generátoru? Na onu fyzikální hračku si jistě ze školy pamatuje každý. A co elektrický paralizér, který má takovou sílu, že člověka omráčí? Nehledě, jak by v záhybech zpocené kůže obézních lidí vznikala elektřina už opět nikdo nevysvětlil.

Po smrti Michaela Fahertyho se vědci stanovili další kostrbatou teorii. Člověk se sám vznítí díky nahromaděnému acetonu. A celou věc si potvrdili v laboratorních podmínkách, kde naložili na týden tělo vepře do acetonu, které prý nakonec samo od sebe vzplálo.

Aceton hoří lépe než methanol a tělo si ho samo produkuje. Přesto se nedá  tento experiment považovat za průkazný, protože ani jedna z obětí opravdu nebyla na týden naložená v acetonu, nehledě na to že teplota vznícení této látky je 465°C. A to v lidském těle nikde není. Takže, co, nebo kdo způsobuje takto mučivou smrt? Je to přírodní proces, nebo působení nám neznámých sil? A koho to může potkat? Kdo je další na řadě? Můžete to být kdokoliv z nás.

(redakce)

foto: archiv

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *