Úvěr je vlastně podvod 4.88/5 (8)

Nezařazené

Česká ekonomika roste. To přináší různá pozitiva, jako třeba pracovní místa, vyšší platy, včetně různých benefitů. Bohužel tyto možnosti přesto neodradily většinu národa se dále zadlužovat. A tak se opět rozmáhá nezřízené zadlužování a to hlavně u nebankovního sektoru. Bohužel, řada domácností stále nemá finanční rezervu, jelikož splácí úvěry z minulosti. Úvěry na dovolenou, vánoční dárky, novou elektroniku a tak podobně. Úvěr se lepí úvěrem a tak třetina dlužících obyvatel České republiky si bere půjčky stále riskantnější s nedobrým koncem.

Ačkoli se mnozí z nás ještě pamatují, jak naši prarodiče spořili na vkladní knížku, či dokonce do prasátek, tak toto již není zvykem. Chceme mít všechno hned s tím, že to pak zaplatíme. Tak se zadlužujeme. A vzhledem k tomu, že banky mají přísná pravidla a už spoustě lidí nepůjčí tak jdeme k nebankovním společnostem, které půjčují všem. Jistě, jelikož vědí, že exekutor jim přinese daleko více peněz, než vydaly na půjčce. A o tom to je. Ale to přeci nevadí, jelikož to se nám nemůže stát. A tak splácíme a nemáme na nic.

Tady se rozbije pračka, lednička, vysavač, pak přestane reagovat mobil a na trhu jsou teď velmi pěkné nové kousky. K práci je potřeba výpočetní technika, a když už na tom sem tam půjde zahrát reálně vyhlížející hra, proč si nějakou tu tisícovku nepřiplatit. A kolega si pořizuje auto, to už také plánuji dost dlouho.

A tak se bezhlavě vrháme do další půjčky, kterou zaplatíme tu starou a ještě zbyde na modernizaci kuchyně a dovolenou na pláži.

Uvědomme si, že každý úvěr je vlastně podvod. Podpisem smlouvy se zavazujeme nějaké společnosti, že jim vrátíme o hodně více, než nám oni dali. Jenže z čeho? Kdo má křišťálovou kouli, aby věděl, že bude mít skvělou práci i za deset let, že bude zdráv, aby mohl vydělávat? Slibujeme něco, co nemáme. Ale smlouvu dodržet musíme. A tak v případě naší nemoci, úrazu, nezaměstnanosti najednou nemáme z čeho platit. A přichází soud a exekuce.

Údaje zveřejněné Českou bankovní asociací, která si na toto téma nechala vypracovat průzkum, nejsou příliš lichotivé. Vykazují navíc poměrně nebezpečné vzorce.

Chování spotřebitelů je stále bezmyšlenkovitější. Stále častěji se rozhoduje až při samotném nákupu a rozhodujícími faktory jsou slevy, barevnost obalu, popularita výrobku a reklama vzbuzující pocit, že tohle prostě musíme mít.

A tak si lidé půjčují na elektroniku a domácí spotřebiče, jako lednička, pračka. Další důvod je pak splácení předchozího úvěru. Překvapivě hodně málokdo investuje půjčené peníze do svého vzdělání, aby si tak rozšířil možnost uplatnění. Už tento způsob myšlení ukazuje, kdo je největším zákazníkem úvěrových společností.

Podle údajů ČNB pomalu roste finanční gramotnost, což zřejmě úzce souvisí také s plošně rostoucí vzdělaností. Podmínky na trhu se však poměrně dynamicky mění a ze škol vycházejí stále nedostatečně připravené generace. Finanční vzdělávání je tedy oblast, která si stále zaslouží velký prostor.

Na sklonku roku 2017 činily spotřebitelské úvěry českých domácností ve splátkových firmách a v bankách více než 250 miliard korun. To je značně alarmující. Pokud bychom byli skromnější a kupovali si to, na co máme, či více investovali spíše do vzdělání, bylo by méně zoufalých situací, kdy exekutor odváží ještě nesplacenou plasmovou televizi, počítač a další zařízení bytu, zadlužený člověk má obstavený účet a z výplaty mu zbude jen nezabavitelné minimum, ze kterého nezaplatí ani nájem. A přitom stačilo jen prostě nemít tu plasmovou televizi.

(redakce)

foto: archiv

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *