Magický Slunovrat – svátek bohů a Slunce 4.43/5 (7)

Kultura Záhady Zajímavosti

Dnes je jeden z nejúžasnějších svátků v roce – letní Slunovrat. Tento den Slunce dosáhlo vrcholu své dráhy po obloze a začíná opět klesat. Tento den je vrcholem období léta.

Naši dávní předkové se v předvečer tohoto dne ozdobili dary přírody, zapálili oheň a čekali na západ Slunce. Tehdy totiž začínal nový den. Kněží (ne ti křesťanští) požehnali svému lidu, budoucí úrodě a pak propukly oslavy.

Slunovrat je oslavou plodnosti. Země je přímo nabita silou Slunce a to se promítá do všeho. Plodivá síla prochází vším. Proto se tyto oslavy konaly v duchu sexuálních radovánek.

Dnům kolem 21.6. byla od nepaměti přisuzována zvláštní, magická moc. Díky síle Slunce byliny, sesbírané v tento čas, mají prý největší sílu. V noci se také začaly objevovat velké roje světlušek, které přinášely do nejkratší noci cosi zářivého, oslavného. Podobně jako Beltane se letní slunovrat slaví zapálením ohně, kterému se později začalo říkat Svatojánský oheň. V křesťanském kalendáři dal tomuto svátku jméno svatý Jan, který měl tento svátek nahradit. Jako každá tato náhražka je samozřejmě posunuta o několik dní, aby nebylo možné čerpat sílu původních bohů.

V kalendáři, který je orientován podle světových stran leží letní slunovrat na jihu. Na kole života představuje tento bod největší zakotvení v reálném světě, založení vlastní rodiny a nalezení vlastní „kmenové duše“ – tedy toho, co si člověk volí, vytváří kolem sebe a čeho se dobrovolně cítí být součástí. Je to svátek kolektivního „my“, budování zázemí, domova. Do něj odvádí muž ženu, kterou poznal o Rovnodennosti a se kterou se zasnoubil na Beltane, aby naplnil svazek zplozením dítěte.

V tento čas si také naši předkové uvědomovali svou identitu a sounáležitost. Ta dávala a dodnes dává smysl a účel života. Plodila nejen sílu ducha, ale i těla. Lidé si více uvědomovali své místo a svou zemi. Takže se občas rozhodli jít do války proti odvěkým nepřátelům. A bývalo to oboustranné.

O Slunovratu dochází k jedné velmi podstatné věci. Do tohoto dne se vzdalujeme od zimy. Od období smrti, temnoty a zmaru. Rodí se světlo, energie narůstá. Od tohoto dne opět k zimě spějeme. Dá se říci, že léto které začíná, je vlastně jen dožívající jaro.

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier Pallas Press

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *