Co je skutečně Oumuamua? 4.43/5 (14)

Události Věda Záhady Zajímavosti

Prapodivný objekt Oumuamua který byl objeven v loňském roce opouští náš kosmický prostor a letí dál ke svému cíli. Při svém objevu byl nejprve považován za kometu, proto dostal označení C/2017 U1 (PANSTARRS). Při podrobném zkoumání astronomové přišli na to, že se jako kometa nechová. Pokud by to totiž kometa byla, tak by se měla u tohoto tělesa pod vlivem jeho přibližování ke Slunci vytvářet tzv. koma a následný ohon, což je materiál odfoukávaný „slunečním větrem“, tedy proudem částic unikajících za Slunce. Proto na obloze komety představují onu krásnou podívanou, kterou čas os času můžeme zahlédnout a proto také ohon komety směřuje vždy od Slunce. Takže když se kometa přibližuje, je její obraz přirozený. Svítící koule (koma) a za ní ohon. Ale když se od Slunce vzdaluje, letí nejprve ohon a pak teprve koma. Vypadá to, jako by kometa ohon před sebou tlačila. Oumuamua proto dostala nové označení A/2017 U1, což je označení pro asteroid.

Těleso přilétlo zdánlivě ze souhvězdí Lyry velkou rychlostí 25,5 km/s (několikanásobnou oproti nejrychlejším podobným tělesům obíhajícím ve sluneční soustavě). Následně obletělo Slunce, které svým gravitačním působením zvýšilo jeho rychlost na 44 km/s. K Zemi se během své cesty přiblížilo nejvíce na vzdálenost 24 miliónů kilometrů. Nyní míří po hyperbolické dráze směrem do souhvězdí Pegase.

V době objevu už měl objekt za sebou průlet okolo Slunce i okolo Země, což komplikovalo další pozorování, protože jasnost objektu klesala. Dá se tedy říci, že jsme to nejdůležitější propásli.

Je ale zajímavé, že ačkoliv se Oumuamua nechoval jako kometa, přesto byl tento objekt na kometu opět překlasifikován. A navíc se objevila další veliká zvláštnost.

Po objevu tohoto tělesa přišla na řadu spousta spekulací. Je až zarážející jak vědci ihned řekli, že sice nevědí, co toto těleso je, ale rozhodně to není umělého původu.

Přesto to tak není úplně. Řada odborníků si stále myslí, a to i včetně dnes již zesnulého špičkového vědce Stephena Hawkinga, že Oumuamua je cizí kosmická loď, nebo alespoň automatická sonda.

Odpůrci této myšlenky argumentují, že nevysílá žádné signály, neprojevuje žádnou aktivitu. Tedy krom jediné. Že v naprostém rozporu s poznatky o kometách se v zadní části tohoto doutníkovitého tělesa aktivoval jakýsi pohonný systém, který tuto údajnou kometu urychluje na únikové dráze od Slunce, což je u komet nemyslitelné.

Proč by ale mělo toto těleso, pokud je umělého původu, projevovat nějakou aktivitu? Proč by mělo vysílat nějaké signály? A třeba je i vyslalo. Otázka je, jestli jsme byli s to, je zachytit a porozumět jim. Předpokládat, že stará kosmická loď jakési dávné civilizace letící mezihvězdným prostorem bude komunikovat na bázi radiových signálů je celkem dětinské. Je to stejné, jako se domnívat, že dospělý člověk bude stále mluvit „miminkovštinou“. Nehledě na to, že loď může jet v automatickém režimu, zatímco posádky (je-li nějaká) spí. Pokud je vůbec naživu.

Je zde spousta možností. Nekompatibilita komunikačních systému je celkem nasnadě. Další možnost je prostá ignorace. Oumuamua má svůj start a cíl a nic jiného její systémy třeba nezajímá. Nebo naše civilizace byla vyhodnocena jako cosi, co není radno kontaktovat.

Jistá je jedna věc. Údajná kometa využila gravitační sílu Slunce, spustila pohonnou jednotku a zvyšující se rychlostí opouští Sluneční soustavu.

„Skutečný původ tohoto mezihvězdného poutníka asi zůstane navždy záhadou,“ dodává člen týmu Olivier Hainaut, astronom ESO. „Díky zrychlování `Oumuamua po průchodu přísluním bude mnohem složitější vystopovat trajektorii, po které k nám mohl doputovat z místa svého původu.“

Je velice nepravděpodobné, že bychom se někdy dozvěděli, co to okolo nás prolétlo. Ovšem rázně a hned vyloučit, že se jedná o výtvor inteligentních bytostí, je velice krátkozraké a o moudrosti to příliš nesvědčí.

(redakce)

foto: NASA

 

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *