Před 36 lety vystoupila první žena do vesmíru 3.4/5 (5)

Události Věda Zajímavosti Ze světa

Dnešní den má několik výročí. Slavných i neslavných. My si řekneme o tom slavnějším. Jméno Světlany Savické už dnes zná málokdo. Ruské věci a jména dnes nejsou v kurzu, jelikož Putin může i za to, že je dnes sucho a teplo, přesto bychom se neměli nechat zpracovat jednostrannou propagandou. A tak si dnes můžeme připomenout jedno vítězství lidského umu a vědění.

Světlana Jevgeněvna Savická se narodila 8. srpna 1948. Její letecká kariéra začala v šestnácti letech kdy se přihlásila do výsadkářského klubu a než skončila střední školu, měla za sebou stovky seskoků. Stala se tak mistryní tohoto sportu. Její další cesta ve vzdělávání vedla na Moskevský letecký institut, aby se stala leteckou konstruktérkou. Souběžně se studiem se učila létat. Na letišti v Tušinu zvládla vyšší pilotáž a stala se členem sportovního mistrovského týmu SSSR. V roce 1965 uskutečnila tři seskoky padákem ze stratosféry. Každý z nich byl rekordem a tak se také stala absolutní mistryní světa ve skoku padákem z vrtulových letadel. To ji přivedlo do školy zkušebních pilotů. V roce 1977 dosáhla na sériovém nadzvukovém letadle MiG-25PU rekordní výšky 21140 metrů. Bylo nasnadě, že její další cesta povede do vesmíru. V roce 1980 se stala členkou týmu připravujících se kosmonautů MMZ Skorost. Po 19 letech od letu Valentiny Těreškovové se tak stala druhou ženou světa, která letěla do vesmíru. Bylo jí 34 let, je zaregistrována jako 111. člověk ve vesmíru.

Její první vesmírná mise se uskutečnila téhož roku na lodi Sojuz T-7 na které s ní letěli Leonid Popov a Alexandr Serebrov. Po 25 hodinách se od startu se jejich loď spojila s orbitální stanici Saljut 7, kde byla stálá posádka ve složení Anatolij Berezovoj a Valentin Lebeděv. K návratu na Zemi se Savická nalodila na Sojuz T-5 a svými 189 hodinami ve vesmíru překonala svou předchůdkyni Těreškovovou. Uskutečnila tedy další světový rekord.

Po návratu pracovala rok v letecké konstrukční kanceláři, pak v konstrukci kosmických přístrojů a souběžně se připravovala k výcviku pro další let.

Druhý let této rekordmanky byl o dva roky později na lodi Sojuz T – 12. Ten ji dopravil jako člena týmu Vladimira Džanibekova s Igorem Volkem na palubu stanice Saljut 7 kde působila jako palubní inženýr. Tato skupina kosmonautů doplnila stálou posádku stanice, která byla ve složení Leonid Kizim, Oleg Aťkov a Vladimir Solovjov. Světlana Savická tehdy vystoupila jako první žena světa na tři hodiny do volného prostoru k experimentům se svářením. Savická se na Zemi vrátila po 11. dnech letu.

Strávila tak ve vesmíru 19 dní. To byl její další světový rekord mezi ženami astronautkami.

(redakce)

foto: livejournal.com

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *