V Lovosicích spustili na vodu nový tanker 3.22/5 (9)

Recenze Události Ústecký kraj Zajímavosti

Dne 31. 7. po poledni došlo v loděnici Barkmet v Lhotce nad Labem u Lovosic ke spuštění nové obří lodi.

Tato nová loď je chemický tanker určený pro vnitrozemskou plavbu. Jeho rozměry jsou vskutku impozantní. Na délku má 110 metrů. Výška trupu je 5,5 metru a jeho šířka činí 13, 5 metru. To jej určuje jako jednu z největších lodí, která u nás byla kdy postavena. 

„Loď byla stavěna pro nizozemského zákazníka a stavěli jsme ji jeden rok,“ sděluje Ing. Yuriy Kulchytskyy, obchodní zástupce loděnice.

Loď by měla mít posádku 4-5 mužů.

Na samotné spuštění tohoto kolosu se i přes neskutečné teplo sešla řada diváků, a to nejen na souši, tak i na vodě, kde čekala na nevšední podívanou řada jachtařů na svých plavidlech. Dostavil se i zástupce holandského rejdaře, který tradičně loď pokřtil rozbitím lahve šampaňského vína o její bok. Láhev se napoprvé nerozbila a to prý, podle pověry znamená do budoucna pro loď problém.

Ačkoliv samotné spouštění na vodu mělo být zahájeno ve 13.00, uskutečnilo se  až ve 13.30. V tomto čase dělníci z loděnice uvolnili zádržky a 110 metrů dlouhý tanker začal sjíždět po skluzech směrem k vodě. Spouštění lodi na vodu je vždy silný emocionální zážitek zvláště zejména pro stavitele, rejdaře a vůbec všechny lidi od vody. Ovšem nenechá chladným ani ostatní svědky této události.

První dotek trupu s vodou zvedl několikametrovou vlnu a loď se začala seznamovat s živlem pro který byla stavěna.

Zde se stal druhý problém dnešního dne. Příď lodi byla ukotvena k remorkéru Ústí pod velením kapitána Ziky. Vzhledem k tomu, že tanker sám o sobě nemá zatím žádné motory a ani lodní šroub, tento remorkér jej měl odtlačit k lovosickému silu, kde má počkat do doby, kdy by se měl pokusit proplout přes Střekovská zdymadla směrem k Magdeburku.

Lano se rozvázalo a příď mnohatunového kolosu nekontrolovatelně směřovala k pravému břehu Labe, přímo na kameny a změť stromů. Naštěstí včasným zásahem posádky Ústí se nic lodi nestalo, byla zachycena a dopravena zpět k loděnici. Doufejme, že toto byl poslední problém, který tento tanker postihl. Sledujte náš web a jakmile budeme vědět, kdy loď po Labi pojede, dáme včas upozornění.

Můžeme jen doufat, že podobných podívaných bude více a ne jen pro cizinu, ale hlavně pro nás, jelikož i naše silniční doprava by potřebovala ulehčit a ne jen polykat peníze na rekonstrukce poničených přetěžovaných mostů a komunikací, neboť jedna loď nahradí 100 kamionů. A je zvláštní ještě jedna věc. Evropa staví lodě jak na moře, tak na vnitrozemskou plavbu. Proč, když koncepce dopravy v EU s vnitrozemskou plavbou nepočítá a upouští do ní, jak nám tvrdí ekologičtí aktivisté bojující proti celoročnímu zesplavnění Labe?

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier Pallas Press

 

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *