Vegetariánství – zdravá výživa, nebo hazard? 4.5/5 (4)

Soutěže Videa

Vegetariánství se pomalu šíří světem. Alespoň to tak vypadá díky propagandě, která mu je věnována. A dle této propagandy, je to jediná cesta ke zdraví člověka. Vědci řady univerzit se pokusili toto tvrzení potvrdit, či vyvrátit. Analyzovali tedy stravu 1320 respondentů. Kromě toho podrobně sledovali i zdraví pozorovaných subjektů a to jak fyzické tak i psychickou pohodu. A došli k zajímavým výsledkům.

Ze začátku výzkum potvrdil fakt, že vegetariáni netrpí nadváhou a mají menší sklony k požívání alkoholu. Ovšem tady výhody končily. Vegetariáni měli ve srovnání s lidmi kteří maso jedí, menší fyzickou výdrž a také menší svalovou hmotu. Také byli často alergiky, trpěli psychickými poruchami a byli ve skupině lidí, které ohrožovalo onemocnění rakovinou.

Vědci spojovali negativní efekty vegetariánství s tím, že v mase se nacházejí elementy nezbytné pro člověka, jako je vitamín B12, esenciální mastná kyselina a železo. Tyto tři elementy se nachází pouze v mase, není možné je zaměnit saláty či ořechy.

Studie poukázala že například dospělí vegetariáni mají obecně horší zdraví (ve smyslu rakoviny prsu, alergií a duševních poruch) a také potřebují více zdravotní péče. Ve studovaném vzorku populace měli vegetariáni rovněž horší sociální vztahy a obecně kvalitu života. Špatně chystaná vegetariánská strava může vést k hyperhomocysteinémii a poruchám krevních destiček; toto riziko může být kompenzováno dostatečnou konzumací vitaminu B12 a polynenasycených mastných kyselin.

Vegetariánská strava znamená nižší množství nasycených tuků, cholesterolu a živočišných bílkovin, a vyšší obsah sacharidů, vlákniny, hořčíku, draslíku, kyseliny listové a antioxidantů, jako je vitamin C a E, a fytochemikálií.

Mnoho populárních vegetariánských a veganských potravin však nejsou svým chemickým složením o mnoho zdravější než ostatní potraviny. Současně jsou některé skutečnou chemickou bombou, varuje podle časopisu Focus expertka Katarina Sherf z Leibnizova ústavu systémové biologie.

Podle expertů se vegetariánství v Evropě stále více rozšiřuje, zejména mezi mladými lidmi podléhajícím ekologickému fanatismu. Mléčné, sýrové a masné výrobky mají alternativu, ale velmi málo lidi ví, z čeho se skládájí.

„Například mnoho lidí záměrně odmítá mléčné výrobky a často kvůli tomu, že trpí intolerancí laktózy. Mohou najít alternativu na rostlinné bázi. Nejčastěji nakupují produkty, které obsahují sóju, rýži nebo mandle. Nicméně všechny náhradní produkty obsahuji zahušťovadlo a to ve větším množství než u obyčejných výrobků. Také do vegetariánského mléka se přidávají vitamíny a minerály, jelikož v rostlinném výrobku je nedostatek živin,“ tvrdí Katarina Sherf.

Při dodržování vegetariánské diety je velmi obtížné a občas téměř nemožné organismu dodat všechno potřebné.

Při výrobě vegetariánského sýra se používají různé příchutě a konzervační látky. Stejně tak při výrobě potravin nahrazujících maso a klobásy se dodává velké množství přísad jako třeba sójová mouka, voda koagulant a nigari. Tyto potraviny také mohou obsahovat příliš mnoho soli a nasycených mastných kyselin, zdůrazňuje expertka.

Podle Katariny Sherf většina vegetariánských a veganských polotovarů, uzenin a sýrů není lepších než jejich tradiční alternativy. Zákazník by měl jasně chápat, že v případě vegetariánské diety se jedná o potraviny s vysokým stupněm zpracování. Obsahují méně vitamínů a vláken, místo toho mají více cukrů a tuků, uzavírá odbornice.

Vegetariáni se často prezentují jako nenásilné hnutí které je prosté nenávisti. Ovšem protestní akce proti nevegetariánům, nátlak na výrobce masitých potravin a další počiny tuto ideologii pasují na další formu autoritářského uskupení.

Možná je to i tím, vegetariánství je dnes součástí politiky různých ekologických uskupení která jsou často součástí módního ultralevicového proudu. Proto se málokdy člověk dozví, že vegetariánství či dokonce veganství, může být za jistých okolností stejně nebezpečné jako například kouření cigaret. Ovšem kuřáci (kromě kuřáků marihuany) nejsou obvykle neomarxisticky orientovaní, takže se jim žádné podpory nedostane.

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier Pallas Press

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *