Průvodce tajemnem po Čechách – poklad na Žďárském vrchu u Rokycan 4.2/5 (5)

Záhady Zajímavosti

Vypráví se, že na vrchu hory Žďáru u Rokycan se nachází poklad. Poklad by měl obsahovat hromady zlaťáků a drahého kamení. Tento poklad se má nacházet pod velkým balvanem. Tento kámen je však podle pověsti tak velký, že ho jeden neutáhne a dva a více lidí ho zase nemohou nikdy najít. Je pro ně totiž neviditelným. Ovšem ne pokaždé. Obvykle se tak má dít na Velký pátek

Je to více jak padesát let, kdy toto pravidlo bylo porušeno a tři přátelé chtiví pokladu jej nalezli. Ovšem za vše se musí platit a zde se platilo životem. Tenkrát se vypravili tři kamarádi na horu Žďár u Rokycan hledat poklad. Byli to Bláha z Borku, Pešek z Kamenného Újezda a k nim se přidal i Krištof z Příkosic. Vyrazili časně z rána a než došli na temeno hory, již byli všichni tří z výstupu na horu unavený. Sedli si a čekali, než si odpočinou. Údajně po zpěvu pašijí v Rokycanských kostelích, se začal jeden z velkých kamenů na bývalém hradišti zvedat a pomalu sjížděl ze stráně dolů. Pod ním objevili vyjevení kamarádi velkou hromadu zlaťáků a dalších cenností. Na to čekali. Neuběhla ani vteřina, všichni tři se vrhli k pokladu a začali si jej cpát do kapes, čepic a všeho, co se dalo použít jako vak na odnesení nálezu. Když už se sotva mohli postavit na nohy pod tíhou zlata, za zády zaslechli vytí. Než se otočili, tak velký pes nebo vlk na Peškova záda. Zbylí dva kamarádi tam v hrůze nechali nebohého Peška ležet a dali se na útěk. Samozřejmě, že zlato nechali zlatem a hledali záchranu života. Pešek, který zůstal ležet na místě, neutekl. Přesto po nějaké době vlčí přízrak zmizel a jeho oběť se nakonec dostala domů, kde vše vypověděl. Ani to, že sám neví jak se z toho maléru vlastně dostal. Bylo mu tak zle, že upadal do hlubokého spánku. Po čtrnácti dnech Pešek v bolestech zemřel.

Od té doby se nikdo nepokusil hledat tajemný žďárský poklad Do dnes se traduje, zda si to ti tři nevymyslel. Nebo to byla opravdu realita, která doprovází pověst tajemného pokladu ze Žďáru a jeho tajemného psa, co poklad střeží?

Pište nám další podněty pověstí, záhad, tajemna a jiných příběhů ze života, neživota na naší redakci. Email: redakce@pallasvictoria.com.

(redakce)

foto: mapy.cz Vladimír Kraus

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *