Mohl Adolf Hitler vyhrát válku? Druhá část 3/5 (2)

Záhady Zajímavosti

Ačkoliv se to nezdá, Německo i přes prohry bylo jen krůček od vítězství, nebo minimálně dosažení statusu Quo ve druhé světové válce. A stačilo k tomu opravdu jen málo. Jen trochu více času.

Kromě již zmiňovaných raket V1(v článku https://1url.cz/@pallas ) které koncem války zasypávaly Londýn a i spojenci osvobozená evropská města, se objevila i jiná superzbraň. Byla jí první kapalinová balistická střela s inerciální navigací V2.

Vývoj této rakety začal již v roce 1937 ve výzkumném středisku na základně Peenemünde. Tým konstruktérů pod vedením Wernhera von Brauna zde sestrojil na svou dobu špičkovou zbraň. Již v v tomto roce vypustili Němci raketu A3, která dolétla do výše až 10 kilometrů a dala podnět ke konstrukci rakety A4 známé jako V-2. Úspěšné testy proběhly v říjnu 1943. Ovšem této aktivity si všimla britská MI 6, která správně vyhodnotila nebezpečný potenciál nové zbraně. Bombardéry RAF tedy na základnu několikrát zaútočily a narušily její další vývoj. Němci proto přenesli výzkum do pohoří Harz, kde byla vězni koncentračních táborů vybudována podzemní továrna Dora.

První střely byly díky těmto přerušením připraveny k použití v létě roku 1944. Tehdy obyvatelé Londýna začali čelit nejen střelám V1, ale i těmto raketám. Zatím s konvenčními hlavicemi.

Ovšem to nemělo být konečné.

Po válce byly spojenci nalezeny mapy a výkresy naznačující použití raket V2 ze oceánských ponorek. Německo plánovalo jejich nasazení proti východnímu pobřeží USA. U těchto plánů byly i mapy s předpokládanou oblastí zničení a odhadem ztrát na civilním obyvatelstvu. Tyto plány ovšem neodpovídaly použití hlavic s klasickou trhavinou. Přestože by jejich nečekaný útok proti aglomeracím na pobřeží byl jistě katastrofální, rozhodně by ztráty nešly do milionů. Nadhodnocovali němečtí generálové tyto odhady kvůli naivitě Adolfa Hitlera, nebo šlo o reálné odhady? Pokud ano, je jasné, že tyto rakety měly mít úplně jinou hlavici.

Materiály odtajněné z Národního archivu ve Washingtonu naznačují, že Němci pravděpodobně dosáhli úspěchu na poli výzkumu jaderných technologií. Podle materiálu, který uveřejnil německý deník Bild, se německým vědcům podařilo provést úspěšnou zkoušku jaderné nálože a to už právě roku 1944. Toto tvrzení se opírá o svědectví německého zkušebního pilota Hanse Zinssera, který tvrdí, že během zkušebního letu poblíž Ludwigslustu který se nachází jižně od Lübecku, v roce 1944 zpozoroval hřibový mrak.

„Začátkem října 1944 jsem letěl 12-15 kilometrů od jaderné testovací stanice poblíž Ludwigslustu. Nad střelnicí určené k testování nové zbraně se objevil mrak ve tvaru hřibu“ popisuje pilot. Mrak se táhl v délce asi 9 kilometrů a měl i velice zvláštní zabarvení. V jeho okolí docházelo k rušení radiové komunikace. Poté následovala veliká tlaková vlna s devastujícím účinkem na okolí., včetně vysokého zvýšení teploty. Tento výbuch zpozorovaly i posádky jiných letadel vyskytujících se v blízkosti střelnice. Podle dalších dokumentů byl italský korespondent Luigi Romersa také svědkem této zkoušky, kterou pozoroval ze země. Podal o tom neprodleně zprávu svému vůdci Benitu Mussolinimu. Němci měli údajně provést celkem tři testy jaderných náloží.

O tomto výzkumu věděli i Rusové. Stalin měl velký zájem o jeho výsledky, ale týden před tím, než město Oranienburg padlo do rukou ruských vojsk, bylo vybombardováno letadly 8. letecké armády USAAF. Čtvrti Oranienburgu které se nacházejí poblíž nádraží jsou dodnes zamořené extrémně vysokými hodnotami radioaktivního Thoria-232 a Radia-226.

Co zabránilo Němcům vytvořit bombu o velikosti hlavice V2 se dnes už neví. Ale kdyby se jim to podařilo, válka pravděpodobně dopadla jinak. Londýn, Moskva, New York byly cíle pro tyto zbraně. Nenadálá zákeřná smrt milionů která by přišla bez výstrahy takřka z kosmu. Na tyto rakety nestačilo umění britských pilotů jako na V1. Proti těmto střelám nebylo obrany.

V srpnu 1945 dopadla atomová bomba na japonské město Hirošima. Bomba se jmenovala Little Boy a její nálož byla založena na obohaceném uranu. Bomba Fat Man, která o pár dní později zničila město Nagasaki, byla ale úplně jiná. Fungovala na bázi plutonia a podle některých teorií měla být zkonstruována dle německých plánů, či dokonce pocházet přímo z poraženého Německa.

(redakce)

foto: internet

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *