Ostrov pokladů – příběh, který stále promlouvá 4.33/5 (6)

Kultura Zajímavosti

„Na černý rakvi patnáct chlapů popíjí, jo-ho-hó ať teče rum…“ Kdo by neznal tento popěvek pocházející z knihy Roberta Luise Stevensona Poklad na ostrově.

Tento klasický pirátský příběh provází generace chlapců a některých dívek dnes již 135 let. Příběh chlapce Jima Hawkinse jehož poklidný život na venkovské zájezdním hostinci do základů změní příchod tajemného muže, který se představí jako kapitán Billy Bones, se odehrává v polovině 18. století. Z nového zákazníka hostince U admirála Benbowa se vyklube nakonec první důstojník kdysi obávané lodi Walrus jíž velel kapitán John Flint, proti kterému byl i Černovous jen rozmazlené děcko. Billy Bones Jima neustále varuje před námořníkem s jednou nohou.

Jak Jim později zjistí, Billy Bones, který úspěšně ve velkém likviduje zásobu rumu v hostinci aniž má ještě peníze na útratu, se u nich ukryl před dalšími členy bývalé posádky Walrusu, jelikož svým dřívějším druhům ukradl mapu Ostrova kostlivců, kde je zakopán poklad který společně nashromáždili. Piráti kapitána Bonese nakonec vyslídí a při následné potyčce Billy Bones zemře. Před svou smrtí ještě mladému Jimovi dá klíče od své truhly kde je mapa ukryta. Jim mapu nalezne mezi věcmi mrtvého a ukáže jí zemanovi Trelawneyovi a lékaři (a zároveň smírčímu soudci) doktoru Liveseyovi. Oba muži zorganizují za pokladem námořní výpravu na škuneru Hispaniola, kterému velí kapitán Smolett. Jim zúčastní této plavby jako plavčík.

Ačkoliv se zeman vychloubá svými námořními zkušenostmi, nedá na radu kapitána Smoletta najme Trelawney jednonohého kuchaře Johna Silvera, řečeného Dlouhý, a na jeho doporučení i značnou část posádky. Jim má pro tohoto muže dojít, aby mu oznámil že ráno loď vyplouvá. Když však vkročí do hostince U dalekohledu, spatří zde muže zvaného Černý pes, který měl na svědomí život Billyho Bonese. Jim spustí povyk, ale Silver obratně situaci uklidní.

Během plavby se Jim a Silver sblíží, což chlapci později zachrání život. Jim totiž zjistí, že John Silver je bývalý pirát a že většina námořníků na lodi patří k bývalé Flintově posádce. Stačí ještě upozornit své přátele na připravovanou vzpouru, která pak skutečně propukne.

Na Ostrově kostlivců pak probíhá krutý boj mezi velením lodi a několika námořníků, kteří zůstali věrní kapitánovi a zemanovi a vzbouřenci. Přestože je vzbouřenců několikrát víc, záhy se poměr sil vyrovná. Piráti se vraždí mezi sebou, jsou neukáznění a ani John Silver, který jediný z nich projevuje vůdcovské schopnosti je nedokáže zvládnout..

Jim na ostrově potkává pomateného Bena Gunna, ve kterém od a jeho přátelé získávají cenného spojence. Ben totiž rovněž patřil k posádce kapitána Flinta, ale byl zde vysazen za revoltu. Při návratu ke svým přátelům je ale Jim zajat Johnem Silverem. Vůdce pirátů má ale chlapce rád a tak nedovolí ostatním Jima zabít. Plavčík se tak stane rukojmím a nedobrovolným účastníkem hledání pokladu. Piráti však nevědí, že poklad dávno vykopal Ben Gunn a že na místě označeném na mapě na ně již čekají Jimovi přátelé. John Silver je zajat, poklad přenesen na Hispaniolu a piráti kterí poslední bitku přežijí (kromě Johna Silvera), jsou ponecháni svému osudu na ostrově.

Při plavbě zpět do Anglie se Silver v noci potají zmocní člunu, z pokladu si nabere „svůj díl“ a podaří se mu uprchnout.

Dílo vzniklo na námět syna Roberta Luise Stevensona, který jednou namaloval ve své dětské fantasii mapu. Jednalo právě o onu mapu Ostrova kostlivců. Jeho otec mu mapu zabavil a ještě ten den večer chlapci přečetl první kapitolu pirátského příběhu, který pro něj vymyslel.

Celý příběh má ale ještě další roviny. Je to totiž příběh starých mužů, kteří se celý život plavili jako „Rytíři štěstěny svobodného moře“. Doba slavných pirátských plaveb již dávno skončila a oni přežili nejen své hrdinné kapitány, ale také svou dobu. Nyní, v na tehdejší dobu pokročilém věku 45 a více let se jen potloukali okolo Silverova hostince a jediná jejich šance na slušnější život byla právě ona mapa, kterou u sebe ukryl, snad z příkazu samotného Flinta, jeho první důstojník Bones. Proto po ní ze všech sil pátrali. Jejich nedočkavost a strach z neúspěchu, jelikož věděli že tohle je jejich jediná a poslední šance je ale dovedla ke katastrofě. Je to poučení i pro další.

Zajímavá je také rovina vztahu starého piráta Silvera s mladým Jimem Hawkinsem. Starý muž se v hochovi vidí a riskuje i svůj vlastní život, aby uchránil ten jeho. I když každý z nich představuje jiný svět a v mnoha věcech nenacházejí společnou řeč, přesto nebo právě proto si jej Silver oblíbil a snažil se mu předat sám sebe, aby nedošlo k zapomnění starého pro nové. Jak moc se mu to podařilo je otázka, jelikož kniha Poklad na ostrově je jen smyšlený příběh.

Toto dílo se dočkalo mnoha vydání a dalších zpracování a to jak pro film, tak pro divadlo či rozhlas. Asi nejpůsobivější je film z roku 1990 kde si Johna Silvera zahrál Charlton Heston, Billyho Bonese sir Oliver Reed a vzhledově nejděsivějšího piráta Slepého Pew sir Christopher Lee.

(redakce)

foto: Youtube

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *