Současná perla britského impéria 4.43/5 (7)

Cestování Zajímavosti

Slavné britské impériu je již dávná minulost a ačkoliv stále na mapě světa nacházíme místa která jsou pod vládou britské koruny, jsou to bohužel jen fragmenty slavné minulosti. Dříve perla této světové říše byla Indie. Dnes je to celkem malé souostroví v Atlantském oceánu. Krásná destinace plná slunce, pláží a palem. A také jedna z nejbohatších zemí světa. O čem mluvíme? O jedné z několika stávajících britských kolonií Bermudských ostrovech.

Ostrovy se nacházejí se přibližně 1070 km východojihovýchodně od mysu Hatteras v Severní Karolíně u západního okraje Sargasového moře. Nesou jméno po svém objeviteli Juanu Bermudézovi který je nalezl v roce 1503. Souostroví se skládá ze 181 ostrovů a ostrůvků, největším z nich je Main Island, který je označován také jako Bermuda. K dalším velkým patří St. George’s Island, St. David’s Island a Somerset Island.

Ostrovy Bermud tvoří korálový vápenec a vulkanity. Jsou to vrcholové trosky dávno vyhaslých sopek, zdvihajících se ze dna Severoamerické pánve (hluboké více než 5 km). Hlavním zdrojem pitné vody je déšť, který se svádí z kamenných, bíle natřených střech domů do podzemních nádrží.

Díky poloze přibližně na 32. rovnoběžce mají Bermudy příjemné subtropické klima s občasným výskytem hurikánů. Na ostrovech spadne ročně kolem 1.500 mm srážek a průměrná roční teplota činí 21,5 °C. Vzhledem k velikosti ostrovů zde nenajdeme žádné významné vodní toky ani jezera a pitná voda se tak získává především zachytáváním dešťových srážek do podzemních nádrží. Obydleno je asi dvacet ze sto padesáti ostrovů. Největším a zároveň hlavním ostrovem je Grand Bermuda, na kterém se také nachází hlavní město Hamilton které má asi jeden tisíc obyvatel. K nejzajímavějším památkám metropole patří pevnost Fort Hamilton, která byly rekonstruována v 19. století, Aquarium v části Sound Herington a rušná hlavní ulice Front Street. Nedaleko města můžete navštívit krásné jeskyně Crystal.

Bermudy jsou známé hlavně díky záhadnému Bermudskému trojúhelníku a s ním souvisejícími příběhy o zmizelých lodích a letadlech.

Skladba obyvatelstva je různorodá. Místní jsou převážně černoši a mulati, kteří jsou potomky evropských přistěhovalců a afrických otroků. Zbytek jsou Britové, Číňané a Indové. Ačkoliv je to britské území a jazykem je angličtina, tak se zde domluvíte i portugalsky.

Je zde jedna veliká zajímavost. Na Bermudách se nachází nejstarší přírodní rezervace na světě. Úžasné přírodní krásy Bermudských ostrovů byly chráněny nejstaršími zákony na ochranu přírodního prostředí na světě už v 17. století.

Pokud se někdo rozhodne tyto ostrovy navštívit, jistě neprohloupí. Cestovat se se dá několika způsoby. Letecky nebo lodí. A to jak osobní, plovoucím hotelem, nebo jachtou, máte-li nějakou, či najdete někoho, kdo sem má cestu a vzal by vás s sebou. Ať tak či tak, ostrovy stojí za návštěvu a za pobyt.

(redakce)

foto: internet

Ohodnoťte, prosím, tento článek