Jsou vegetariáni opravdu lepší lidé jak sami říkají? 5/5 (3)

 

Vegetariáni. Lidé, kteří mají jiné stravovací návyky než ostatní a nejedí maso či další živočišné produkty z různých pohnutek. K vegetariánství se lidé hlásí z různých důvodů. Mnoho lidí nejí maso z etických důvodů, z úcty ke zvířatům, která vnímají bolest a stres. Tyto etické motivace uzákoňují různá náboženská vyznání, stejně jako jsou stanoveny různými obránci práv zvířat. Další motivace pro vegetariánství souvisí se zdravím a s politickými, ekologickými, kulturními, estetickými, ekonomickými nebo osobními preferencemi. O některých ani nevíme, ale někteří svou agresivitou a nenávistí vůči pojídačům masa „září“ do daleka. Dnes se navíc vegetariánství stalo celkem módním trendem a v mnoha případech jakýmsi odznakem „stranické příslušnosti“ k současným ultralevicovým trendům. Bohužel, tato filozofie se teď již povýšila na náboženství a jeho kazatelé kážou tu svou jedinou s skutečnou pravdu. Pokud ji nechcete respektovat, je vám minimálně nějakou formou vyhrožováno, pokud nedochází i k verbální agresi, či útokům na váš majetek, jako třeba ve Francii

Vegetariáni často říkají, že jsou lepší lidé. Že maso jedí jen kruté šelmy a tak člověk, který pojídá maso je stejný. Lidé prý vyvolávají války jen díky tomu, že jedí maso. A často argumentují třeba větou: Kolik válek vyvolali buddhističtí mniši? Žádnou. Ale požírači masa všechny. Ti také prý vymysleli rasismus, fašismus a další patologické společenské jevy.

„Když neubližujeme jiným tvorům, je to prospěšné jak pro ně, tak pro nás. Když zabíjíte nebo když způsobíte, že pro vás zabíjejí druzí, aby uspokojili vaši touhu po mase, upadáte do karmického dluhu a ten budete krutě platit,“ říká vegetarián který se představil jako Marcel Janečka student filozofie z Prahy.

„Vegetariánství je dar, který musíme přijmout. Je to naše povinnost, kterou jsem já už splnil. Teď jsou na řadě ostatní. Znám mnoho vegetariánů a každý z nich je šťastný a spokojený člověk, který nemá problém s žádným jiným člověkem, ať je odkudkoliv. To jen ti, co zabíjejí jiné tvory jsou plni nenávisti a odmítání. Česká republika je na tom obzvláště tragicky. Lidi se tady cpou masem a prolévají krev zvířat dokonce pro zábavu. Vždyť co jiného je zabíjačka? Vražda pro zábavu. Pak se ale nemůžeme divit, že tihle lidé volí politiky jako jsou Zeman a Babiš a odmítají pomoct lidem, kteří sem utíkají před válkou a chudobou.

My vegetariáni jsem díky vegetariánství otevření lidé, jsme na vyšší duchovní úrovni, cítíme se lépe, kvalita našeho života se zlepšuje, přepisujeme si svou karmu a otvíráme se dalším duchovním světům. A nejsme sobečtí, proto jsme ochotni změnit tuto zemi a otevřít ji každému člověku.“

Vegetariáni si o sobě skutečně často myslí, že jsou lepší lidí a že vegetariánství je zárukou vyšších morálních kvalit, což se prý ukazuje i na absenci starých a nemoderních životních zásad. Je pravda, že přesvědčení vegetariáni nekonzumují alkohol, ani jiné drogy. Marihuanu za drogu nepovažují. Vegetariáni se často prezentují jako nenásilné hnutí které je prosté nenávisti. Ovšem protestní akce proti nevegetariánům, nátlak na výrobce masitých potravin a další počiny tuto ideologii pasují na další formu autoritářského uskupení. Vegetariánství ale skutečně není zárukou vyššího levelu lidství.

„Kdo se stane vegetariánem, pocítí osvobození od tíhy, kterou na něj uvaluje smrt. A je to celkem rychlá záležitost. Tělo se očistí od negativní energie, kterou na nás uvaluje právě nutnost zabíjení abychom se najedli. Jíme mrtvoly. Vegetariáni jsou od toho už oproštěni a vždycky se snažili o vzestup a růst lidstva. Vegetariánství je prostě záruka kvality člověka. Edward Carpenter (britský filozof, socialistický básník, obhájcem ženských a zvířecích práv a jedním z prvních gay aktivistů – pozn.red.), Emanuel Salomon Friedberg-Mírohorský (rakouský voják českého původu, intelektuál a propagátor vegetariánské stravy), Gary Yourofsky (radikální ochránce zvířat, třináctkrát zatčený a soudně trestaný v Kanadě) a další vynikající lidé jsou ukázka vyspělosti. Všichni to byli vegetariáni.

Dovolím si citovat jednoho z největších lidí a vegetariánů světa Móhandáse Karamčanda Gándhího: Nemyslím, že maso je pro nás nezbytné. Tvrdím, že masitá jídla jsou pro nás nevhodná. Protože stojíme výš než zvířecí svět, děláme chybu, když napodobujeme jeho zvyky. Čím bezbrannější je živá bytost, tím větší nárok má na lidskou ochranu před lidskou krutost.“

Jestli je ale vegetariánství opravdu zárukou vyššího morálního cítění je otázka o které se dá s úspěchem pochybovat. Gándhí byl možná uvědomělý člověk, ale nejslavnější vegetarián na světě to jistě není. Tím byl jiný asketa a přísný vegetarián – Adolf Hitler. Na toho ovšem náš student filozofie nějak pozapomněl.

(redakce)

foto:internet

Ohodnoťte, prosím, tento článek