Svatý Martin – ostrov dvou tváří 4.5/5 (2)

Cestování Zajímavosti

 

Karibské moře je nejen známá rekreační destinace, ale také místo kde se odehrávaly dnes romantizované příběhy pirátů. Literatura a filmy tyto lidi vykresluje jako celkem roztomilé bojovníky za práva jiných a jako odbojníky proti tehdejšímu společenskému systému. No, někdo takový možná i byl, ale realita byla někde úplně jinde.

My se dnes podíváme zase na jeden z ostrovů v dané lokalitě. Jmenuje se Svatý Martin a nachází se na něm jedna zvláštnost. Ačkoliv má rozlohu jen 87 kilometrů čtverečních, mluví se na něm dvěma jazyky, jsou zde státní hranice a dva státní celky. Ostrov je totiž rozdělen mezi Francii a Nizozemí.

Na na ostrov je možno se dostat letadlem. Můžete přistát buď na francouzském letišti Grand Case v severní části ostrova, nebo na letišti Princess Juliana v jižní holandské části, či lodí. A to jak velkou osobní tak opět na jachtě. To už necháme na kreativitě a finančních možnostech případného návštěvníka.

Svatý Martin byl v roce 1493 objeven Kryštofem Kolumbem a byl jím pojmenován podle svatého Martina z Tours, jehož výročí pohřbu připadá na 11. listopad.

I když je tento ostrov ovládán dvěma různými zeměmi, neexistuje žádná skutečná hranice. Existují pouze památníky a znaky, které ukazují existenci státní hranice. Před více než 350 lety se Francie i Nizozemí rozhodly, že obyvatelé ostrova mohou cestovat po obou stranách hranice, aniž by se obávali nějakých potíží. Místní legenda říká, že na ostrově se setkali oba guvernéři zastupující své země, aby definovali hranici. Oba zástupci chtěli většinu ostrova pro svůj národ, a tak se rozhodli že vše vyřeší soutěží. Byli vybráni ti nejlepší zástupci z obou národů na ostrově a boj začal. Klání spočívalo v tom, že oba soupeři vyrazili pěšky po pobřeží ale každý v opačném směru. Když se oba setkali na druhé straně ostrova, nakreslili linii od bodu k bodu a to by sloužilo jako hranice. Nicméně, Holanďan byl opilý a tak toho zase moc neušel. Potácel se padal a proto má Nizozemsko méně menší část ostrova. Obě země nyní žijí bez rozdílu, což značně pomáhá cestovnímu ruchu. Akorát je jeden a to dost podstatný rozdíl v použití elektrických zařízení. Zatím co na francouzské straně je 230V při 50Hz (zásuvky Europlug), tak nizozemská část používá napětí 110 / 120V při 60Hz (US zásuvky). Toto je nutné si uvědomit, pokud budeme chtít si třeba nabít telefon, nebo tablet. Kromě toho je třeba věnovat zvláštní pozornost volbě při telefonování. Ačkoliv budete volat třeba jen z jedné části ostrova na druhou, pokud je to už za hranici uskutečňujete mezinárodní hovor. Tyto pokyny jsou obvykle zveřejněny v hotelích a turistických místech.

Dále je zde další zajímavost a důležitá věc ke vědění. Ačkoliv Nizozemí i Francie jsou součástí EU a i Shengenského prostoru, tato výhoda se teoreticky vztahuje jen na severní francouzskou část. Řada francouzských kolonií jsou totiž dnes přímá součást Francie jako zámořský departement a vztahuje se na ně tedy i členství v EU a tedy možnost cestovat na ně jen s občanským průkazem. Ten vám ale samozřejmě platí jen pro přímou cestu. Pokud budete přestupovat, nesmíte odejít z mezinárodního prostoru letiště. Problém je, že mezinárodní letiště na Sv. Martinu je jen to holandské. Bližší informace vám podají na nizozemském velvyslanectví v Praze.

Pro vstup na holandskou část již ale potřebujete pas a i při pobytu delším jak 90 dní i vízum. Holanský Svatý Martin totiž patří do skupiny nizozemských držav v Karibském moři, které nejsou přímou součástí Nizozemí, tudíž ani EU. Tato holandská kolonie má svou vlastní vízovou politiku, která se paradoxně vztahuje i na občany metropolitního Nizozemska. Tyto až nesmyslné politické obstrukce bohužel znepříjemňují přístup na jinak velmi krásný ostrov. Největší pláž ke koupání je pláž Maho v holandské části. Má ale jednu drobnou nevýhodu. Tedy, pokud vám nevadí letadla. Pláž se nachází na konci runwaye letiště Princezny Juliany, takže si na přistávající a startující dopravní letadla můžete skoro sáhnout. Koupat se a opalovat přímo v jejich dráze letu se nedoporučuje. Kdo má rád koupání „naostro“ tak jej potěší Orient pláž na východě ostrova ve francouzské části.

Tato destinace je malý ráj pro jachtaře, ale ti co hledají romantiku opuštěných pláží s bílým pískem a palmami budou asi zklamáni. I když i zde se nacházejí místa „bez civilizace“, ostrov je v podstatě malý a přesto zde nastálo žije 78 000 obyvatel. Další tisíce turistů v tom nepočítáme. Takže tady je místo jak jsi užít dovolenou v karibském luxusu, či se zde zastavit při plavbě jachtou. Doby pirátských kapitánů a opuštěných ostrůvků kde tito svobodní mořeplavci ukrývali svou kořist a doplňovali zásoby jsou bohužel pryč. Alespoň zde.

(redakce)

foto: Ile de Saint Martin

Ohodnoťte, prosím, tento článek