Projekt Orion – memento pokrytectví politiků 3.67/5 (6)

Věda Zajímavosti

 

Od roku 1957 lidstvo vstupuje do vesmíru. Jako první se dostala na orbit naší planety družice Sputnik 1, která na své palubě nesla jen vysílačku. Ale další zařízení už byly sofistikovanější a o čtyři roky později 12. dubna 1961 odstartovala první kosmická loď s člověkem na palubě Vostok 1.

Sen všech konstruktérů vesmírných zařízení byl postavit takovou loď, která by byla schopna i dálkového letu s lidmi na palubě. To se odráželo i ve sci-fi tvorbě, která v době počátků kosmonautiky byla opravdu bohatá. A nejednalo se o díla typu: Vetřelec, Predátor a podobné masakry. Byly o výzkumu neznámých planet.

Jedním z takových projektů byl Orion. Pokud by byl dotažený do konce, mohli jsme dnes již létat do hlubin sluneční soustavy. Jen pro srovnání. Raketoplán, nebo klasická kosmická loď jako Sojuz TM, či Apollo, by k Marsu letěly 340 dní. Orion by to zvládl za 95 dní. Jak je to možné? Způsob pohonu. Současné kosmické lodi mají pořád chemický pohon spočívající ve slučování vodíku s kyslíkem, nebo fluorem. Ten je nákladný, má vysokou spotřebu paliva a poměrně málo účinný.

Orion měl mít pohon jaderný spočívající v tom, že za lodí se budou odpalovat jaderné nálože, jejichž energie se bude odrážet od štítu na zádi lodi. Při pokusech to fungovalo.

NASA od svého počátku pod tíhou faktu, že SSSR byl v kosmu první začala od roku 1957 vyvíjet na svou dobu velice zajímavou kosmickou loď s jaderným pulzním pohonem. Ovšem politické prostředí vedlo k tomu, že celá věc byla roku 1964 ukončena. Postaraly se o to smlouvy o nešíření jaderných technologií do vesmíru. Program, který sliboval cestování po celé Sluneční soustavě, tak po sobě zanechal jen technické výkresy a studie, včetně několika funkčních modelů. Velice pokrokový projekt pohřbilo politické pokrytectví a ani dnes není vůle jej vzkřísit. Jakoby se vesmírní konstruktéři báli.

Orion byl původně konstruován jako obří loď pro stovky astronautů. Dokonce se nejprve počítalo i se startem ze Země, ale to byl nesmysl, který každému zúčastněnému vědci a technikovi záhy došel. Série jaderných výbuchů by nejen srovnala kosmodrom a jeho široké okolí se zemí, ale také by jej na velmi dlouhá léta zamořila. Takže posádka měla na loď doletět klasickou chemickou raketou. Ve vesmíru pak nebylo použití jaderného pohonu závadné, jelikož celý vesmír je radioaktivní. Je prosycen vysokoenergetickými částicemi ze Slunce a dalších hvězd. To je záření, proti kterému byla Hirošima jen neškodné bliknutí.

Proto se projekt nakonec zmenšil a lodě byly konstruované jen po malé posádky.

Je fakt, že od programu Apollo, které se po třech dnech letu dorazilo k Měsíci, už člověk nikdy nikam neletěl. Částečně za to mohou naše války. Zbraně stojí spousty peněz. Je ale stále zvláštní, že jaderný pulzní pohon není dále zkoušen a vyvíjen. Nic lepšího totiž zatím vymyšleno nebylo. Žádná současná technologie, ani technologie výhledové budoucnosti, neumožňuje přiblížit se výkonu Orionů, které v sobě spojovaly ekonomičnost, sílu a rychlost. Dokonce ani strach z jaderného zamoření není pádným argumentem. Meziplanetární lodi měly být stavěny na oběžné dráze a cestovat prostorem. Jaderný pohon měl být použit až dále od Země a tak by dopady na planetu byly nulové. Mimochodem, Orion by k Měsíci doletěl za jediný den.

Jenže závody o Měsíc byly v době, kdy Orion ještě nebyl plně hotov a tak se použilo k letu co bylo. Ideologický úkol byl jasný. Nehledě na to, že bylo nutné pokračovat ve vývoji a zdokonalování chemických raket. Kosmická loď s pulzním pohonem je loď pro dálkové lety. Ovšem chemická raketa je použitelná v atmosféře a může nést jaderné hlavice.

Pokud by se do kosmonautiky nepromítala politika a touha po moci a válčení, dnes jsme mohli již mít na Marsu stálou základnu. A možná také již mohla být lidská posádka na cestě k Alfě Centauri. Je to utopie? Orion by tam doletěl za 130 let. Sondě Voyager, která již dosáhla mezihvězdného prostoru to bude trvat 77 000 let. Byla vypuštěna pomocí chemické rakety.

Orion se stal legendárním symbolem období známého jak pro své dalekosáhlé sny, tak pro excesy moci. K dnešnímu dni je Orion stále jediným proveditelným prostředkem mezihvězdného cestování, a to jak robotického, tak i pilotovaného člověkem, který by mohl být skutečně vybudován za použití současných technologií a znalostí. Otázka je ovšem kde. USA ani EU se do tohoto projektu nepustí. Hysterická kampaň proti jaderné energetice vedená ekologickými neziskovkami a možnost toho, že hlupáci mohou mluvit do věcí, kterým absolutně nerozumí, nedávají uskutečnění této vize žádnou šanci. Alespoň ne do doby, kdy emoce budou mít v diskusi větší váhu než fakta. Snad jedině Čína, nebo Rusko, kde taková pravidla neplatí.

Doufejme, že jednou převládne rozum a lidé se budou věnovat vědě bez politikaření. A pak třeba bude projekt Orion vzkříšen. Nebo je za tím něco úplně jiného a technici jsou si vědomi potenciálu jaderného pulzního pohonu a přesto jej nechtějí? Bojí se toho, že by pak v cestě do vesmíru už nebyla žádná překážka? Proč se vlastně přestalo létat na Měsíc, když byly plánované další výpravy?

(redakce)

foto: NASA

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *